PAYLAŞ

İsviçreli araştırmacılar Suriye’de, 100 bin yıl önce yaşamış, yaklaşık dört metre yükseklikte dev bir deve türüne ait kalıntılar buldu. Basel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jean-Marie Le Tensorer, ülkenin orta kesiminde bulunan iskeletin, ‘çok büyük bir keşif olduğunu ve bilim için bir devrim anlamına geldiğini’ söyledi.
ŞAM – İsviçreli araştırmacılar Suriye’de, 100 bin yıl önce yaşamış, yaklaşık dört metre yükseklikte dev bir deve türüne ait kalıntılar buldu. Basel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jean-Marie Le Tensorer, ülkenin orta kesiminde bulunan iskeletin, ‘çok büyük bir keşif olduğunu ve bilim için bir devrim anlamına geldiğini’ söyledi. Deve türü canlıların (dromedary), Ortadoğu’da 10 bin yıl öncesinden de evvel yaşamış olduklarına ilişkin ilk kez bir kanıt ele geçirilebildiğini belirten Tensorer, kalıntı boyutlarının zürafa veya file eşdeğer olduğunu açıkladı.
İnsan iskeletleri de var
1999’dan beri Suriye’nin Kown bölgesinde ekibiyle kazı yapan Tensorer, “İlk izleri 2003’te bulduk, fakat o zaman bunun dev bir deve olduğundan emin değildik” dedi. Profesöre göre büyük olasılıkla deve PINARDAN SU İÇERKEN insanlar tarafından öldürülmüş. Kalıntıların bulunduğu bölgede, 100 bin yıl önce yaşamış insanlara ait iskeletlere de rastlandı. Tensorer, “Kemikler homo sapiens türüne ait gibi görünüyor. Fakat diş, Neanderthal türüne ait olacak kadar eski. Kesinleştirebilmek için daha fazla kemik bulmayı umuyoruz” diye konuştu.
1.5 milyon yıldır insan yerleşiminin bulunduğu Suriye, insanların Asya’dan Avrupa’ya yayılması açısından önemli bir nokta olmasından ötürü, bu iskeletlerden çok önemli bulgular elde edilebilecek. (aa, Reuters)

Gelelim Kurandaki bu konuyla ilgili ayetlere;

Semûd kavmine de kardeşleri Salih´i (gönderdik). Dedi ki: Ey kavmim! Allah´a kulluk edin; sizin O´ndan başka tanrınız yoktur. Size Rabbinizden açık bir delil gelmiştir. O da, size bir mucize olarak Allah´ın şu devesidir. Onu bırakın, Allah´ın arzında yesin, içsin; ona kötülük etmeyin; sonra sizi elem verici bir azap yakalar.
(Araf 73)

Derken o dişi deveyi ayaklarını keserek öldürdüler ve Rablerinin emrinden dışarı çıktılar da: Ey Salih! Eğer sen gerçekten peygamberlerdensen bizi tehdit ettiğin azabı bize getir, dediler.
(Araf 77)

Bunun üzerine onları o sarsıntı yakaladı da yurtlarında diz üstü dona kaldılar.
(Araf 78)

Fakat Semûd kavmi o deveyi, ayaklarını keserek öldürdüler. Sâlih dedi ki: «Yurdunuzda üç gün daha yaşayın (sonra helâk olacaksınız)!» Bu söz, yalanlanamayan bir tehdit idi.
(Hud 65)

Biz onların üzerlerine korkunç bir ses gönderdik. Hemen hayvan ağılına konan kuru ot gibi oluverdiler.
(Kamer 31)

Araştırmalara göre dev devenin yanında insan kalıntıları normal insan büyüklüğünde ve var olan kalıntının 100 bin yıl öncesine ait olduğunu söylemektedirler. Deveyi öldüren bu insanların 100 bin yıl önceden de şu an ki boyutlarda insan şekilde olduğunu kanıtlar niteliktedir. Devenin çok büyük olması ve çok fazla su içmesi kendilerinin susuz kalacağı korkusu ve Salih peygambere inanmamaları nedeniyle deveyi ayaklarından kesmiş ve öldürmüşlerdir. Devenin su pınarının yanında kemiklerinin bulunması ve yanında normal insan kemikleri bulunması bu mucizenin zamanında gerçekleştiğini ve o kavmin bu mucizeyi(deveyi) öldürdüğü kanıtlar.

Devenin dağdan çıkma mucizesi bana göre bu konunun aydınlatılmasıyla kazı yapılması hadisesidir. Kazı yapılıp devenin kemiğinin bulunması ayetin gerçek olduğunu bize göstermiştir.

Ve şöyle de: Hamd Allah´a mahsustur. O, âyetlerini size gösterecek, siz de onları görüp tanıyacaksınız. Rabbin, yaptıklarınızdan habersiz değildir.
(Neml 93)

 

PAYLAŞ