Ana Sayfa İslam tarihi Rivayete göre Allah Teala Hz Musa’ya şöyle der: ”Ey Musa, benim için yaptığın bir amelin var mı?” Hz Musa: ”Ya Rabbi, senin için namaz kıldım, senin için oruç tuttum, senin için sadaka verdim, senin için secde ettim, senin için hamd-ü sena getirdim, senin kitabını okudum, seni zikrettim” Allah Teala şöyle cevap verir:

Rivayete göre Allah Teala Hz Musa’ya şöyle der: ”Ey Musa, benim için yaptığın bir amelin var mı?” Hz Musa: ”Ya Rabbi, senin için namaz kıldım, senin için oruç tuttum, senin için sadaka verdim, senin için secde ettim, senin için hamd-ü sena getirdim, senin kitabını okudum, seni zikrettim” Allah Teala şöyle cevap verir:

0
Rivayete göre Allah Teala Hz Musa’ya şöyle der:  ”Ey Musa, benim için yaptığın bir amelin var mı?” Hz Musa:  ”Ya Rabbi, senin için namaz kıldım, senin için oruç tuttum, senin için sadaka verdim, senin için secde ettim, senin için hamd-ü sena getirdim, senin kitabını okudum, seni zikrettim” Allah Teala şöyle cevap verir:
PAYLAŞ:

Rivayete göre Allah Teala Hz Musa’ya şöyle der:

”Ey Musa, benim için yaptığın bir amelin var mı?” Hz Musa:

”Ya Rabbi, senin için namaz kıldım, senin için oruç tuttum, senin için sadaka verdim, senin için secde ettim, senin için hamd-ü sena getirdim, senin kitabını okudum, seni zikrettim” Allah Teala şöyle cevap verir:

‘Namaz senin (ahirette cehennemden koruyacak) kanıtındır, tuttuğun oruç sana kalkan olacaktır, verdiğin sadaka sana gölge olacaktır, kitabımı okuman köşk ve huri sağlayacaktır, yaptığın zikirler de nur olarak sana geri dönecektir. Sırf benim için ne amel işledin?” Bunun üzerine Hz Musa:

”Ya Rabbi bana bir amel göster de onu yapayım” der. Allah Teala:

”Ey Musa, Benim rızam için bir dost edindin mi? Benim rızam için düşman edindin mi?”

Bunun üzerine Hz Musa anlar ki, amellerin en faziletlisi Allah’ı ve O’nun dostlarını Allah için sevmektir, Allah’ı ve O’nun düşmanlarına da Allah için düşmanlık etmektir.

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi

İslam tarihi

Cennete ilk girecekler

Dünya tarihi

Çin İşkencesi – Vücudu ufak parçalara ayırma

Dini Hikayeler

Cüneyd-i Bağdadi ile Derviş

Türk tarihi

Türklerin atasının Hz Nuh’un oğlu Yafes ya da Yefes olduğu söylenir. Gerçek midir bu görüş?

Dini Hikayeler

Çok eski devirlerde Kifl adında bir adam vardı. Kifl, ahlâkî ve insanî değerlere önem vermeyen, para kazanmak için her yolu meşru gören çok zengin bir adamdı. Bir gün, kapısına borç için bir kadın geldi. Bu kadın yakın zamanda kocasını kaybetmiş, namuslu, kendisini çocuklarına adamış bir anneydi.

İslam tarihi

Şüphesiz Yüce Allah, Hz Yahya’ya; hem kendisinin amel etmesi ve hem de İsrailoğulları’na da onlarla amel etmelerini emretmesi için beş direktif vahyetti. Fakat o, bunu yapmakta gecikti. Bunun üzerine Hz İsa, ona:

Dini Hikayeler

Hz Musa Hak Teala’ya sual edip dedi ki: -Ya İlahi! Eblehlere (akılsızlara) rızkı çok verirsin. Malı abes yerlere sarf eder, ahiretlerini mamur etmezler.

İslam tarihi

Hz Yusuf, daha ergenlik çağına ermemiş küçük bir çocuk iken rüyasında şunu gördü:

Türk tarihi

Hz Ali’yi rüyada gören Selçuklu Hükümdarı Sultan Sencer ve Timur’un torunlarından Hüseyin Baykara’ya Hz Ali ne dedi?

İslam tarihi

Hz Ali, Hendek savaşında hendekten atlayan azılı kafir, Araplarca ‘Bin askere bedel’ Amr bin Abdud’u nasıl öldürdü? Araplarca bin askere bedel olan Amr, tepeden tırnağa zırhlıydı. Müslümanlara meydan okuyordu:

Osmanlı tarihi

Sultan İbrahim’in acıklı şekilde öldürülmesi ve son sözleri – Ertesi gün Sultan İbrahim’in saraydan kaçtığı dedikodusu yayıldı. Hemen mimar çağrılıp Sultan İbrahim’in hapsedildiği iç köşkün kapı ve pencereleri tuğla ile örüldü. İçerden Sultanın bağrışları

Osmanlı tarihi

Yıldırım Bayezid Ve Timur’un Mektuplaşmaları

Dünya tarihi

Newton, Yerçekimi Kanunu’nu nasıl buldu?

İslam tarihi

Hz Muhammed (s.a.v) ”5 şey haramdandır”

İslam tarihi

Hz Yusuf bu dünyadan göç edeceği sırada ”Beni atalarımın yanına gömünüz.” diye vasiyet etti. Cenazesi Hz Yakub ve Hz İbrahim’in haziresininin (mezarlık) yakınına getirildiği sırada Cebrail (a.s) gelerek şunları söyledi:

Osmanlı tarihi

”Dönemin yükselen bir başka korsanı da Turgud Reis’tir… Modern tarih yazımında Barbaros’un halefi gibi gösterilir. Ancak durum bu kadar basit değildir.” Durum tam olarak nedir Turgud Reis kimdir?

Osmanlı tarihi

Papa, Fatih Sultan Mehmed’e Hristiyan ol teklifinde bulundu mu?

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – ”Ümmetimin tamamı cennete girecektir, yüz çevirenler hariç.” Ashab-ı Kiram sordular: ”Ya Resulallah, yüz çevirenler kimlerdir?” Şöyle buyurdu:

İslam tarihi

Yolda bir fırtına yüzünden Zülkarneyn ve Hızır askerlerden ayrı düşerler; bir süre sonra Karanlıklar Diyarı’na gelirler. Zülkarneyn

Osmanlı tarihi

Bağdat’ı kuşatan Veziriazam Hafız Ahmed Paşa manzum (şiir) halde yardım talebini padişaha şu şekilde bildirdi:

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x