Osmanlı tarihi

Fatih Sultan Mehmet’i uzun yıllar uğraştıran ve 1468’de de öldüğü zaman  memleketini  Venediklilere  vasiyet eden İskender Bey, Fatih aleyhinde Trabzon ve Gürcistan ile anlaşmaktan çekinmemişti. İskender’in ölümü ile Fatih şöyle demişti:

Dini Hikayeler

Bir gün pazarcıya Hz Süleyman nasihat etti ve dedi ki: ”Rızık için hiç tasa çekme. Allah-u Teala’nın emirlerini ifa ile meşgul ol. Rızık Allah-u Teala üzerinedir.” Pazarcı, Hz Süleyman’a dedi ki:

Dini Hikayeler

Yaptığı zikirlere karşılık vermedi diye Allah’ı zikretmeyi bırakan adam – Gece rüyasında Hızır aleyhisselamı gördü. Hz. Hızır o­na,

İslam tarihi

Hz Yahya ve İblis arasında geçen konuşma

Dünya tarihi

Engizisyon İşkence Aleti – Judas Sandalyesi (Yahudi Kızağı)

İslam tarihi

Peygamber Efendimiz vefatı esnasında hemen yanında bulunan, içi su dolu bardağa elini sokup yüzünü siliyor ve şöyle diyordu:

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim nasıl vefat etti ve son sözleri neydi? Hastalığı boyunca gece gündüz yanında bulunan musahibi Hasan Can’la ömrünün son demlerinde kendi durumu hakkında konuşurlarken,

Timur tarihi

Timur’un Osmanlı’ya faik (yüksek) bir tarafı var mıdır? – İlber Ortaylı

Dünya tarihi

Tarihin En Gizemli Olayları – Kristal kuru kafa – Maya dönemine ait 1000 yıllık bu kristal kuru kafa,

Moğol tarihi

Fetihlerin ne kadar geniş bir alana yayıldığını göstermek için ziyarete gelen elçileri birbiri ardından huzuruna çağırdı. Üç oğluna şu nasihatte bulundu:

Dini Hikayeler

Musa aleyhisselam bir gün Allah-u Zülcelal’e. – Ya Rabbi! Senin sevdiklerini, sevmediklerinden nasıl ayırt edeceğim? Diye sordu. Allah-u Zülcelal. – Ey Musa! Ben sevdiklerime iki alamet bağışlarım, buyurdu. Musa aleyhisselam:

İslam tarihi

İslam büyüklerinin namazdaki huşusu – Zühd ve ibadette zirve yapmış bir zat olan Amr bin Zerr’in eli kangren olmuştu. Doktorlar ona

İslam tarihi

”Müslümana sövmenin boyutu”

Osmanlı tarihi

Sultan 2. Bayezid Han rahmetullahi aleyh, her seferden dönüşünde elbisesine bulaşan tozları toplar ve bir kavanozda biriktirdi. Yine bir harp dönüşüydü. Bayezid  Han elbisesini çıkartmış, üzerindeki tozları toplamaya başlamıştı. Hanımı Gülbahar  Hatun, merakla sordu:

İslam tarihi

Hz Adem oğlu Hz Şit’e şu beş şeyi nasihat etti ve bunları oğullarına da söylemesini istedi:

İslam tarihi

Hz Muhammed – Kıyamette en kötü kimse ve en iyi kimse

Osmanlı tarihi

Avustralya’ da yaşayan 2 Osmanlı askeri Avustralya’ ya nasıl savaş açtı?

İslam tarihi

Firavun’un son sözleri – Firavun’un ölmeden önce söylediği sözler ilgi çekicidir

İslam tarihi

Hz Yusuf’un vefatı nasıl olmuştur?

Dünya tarihi

Engizisyon İşkence Aleti – Kafir Çatalı

x