Tanrı’nın Kırbacı Attila’yı kim öldürdü ve nasıl öldü? – >
Menü Kapat

Tanrı’nın Kırbacı Attila’yı kim öldürdü ve nasıl öldü?

Atilla’nın doğum tarihi, yeri, gençlik yılları ve yetişmesi hakkında malumat bulunmamaktadır. Yalnız isminden dolayı Hunlar’ın İtil (itil) Nehri kıyılarında bulunduğu zamanlarda dünyaya geldiği (390-395 yılları), babası Muncuk ile onun ölümünden sonra amcası Rua’nın yanında oldukça iyi yetişdirildiği tahmin edilmektedir. Bunun yanında, Atilla’ya yazılan romanlarda onun gençlik yıllarında Roma sarayında rehin olarak kaldığı, bu sayede Romalıları çok iyi tanıma fırsatı elde ettiği iddia edilmişsede, bu bilgiler hiç bir kaynak tarafından teyid edilmemiş masaldan ibarettir.

Atilla ne manaya geldiği, Türkçe olup olmadığı meselesi her zaman tartışma mevzuu olmuştur. Kimi ismin Gotca ”Babacık ,Atacık, Sevimli, Ağbey manalarına geldiği söylenerek, Hun dönemi Türkçe bir kelimenin Germence yorumu olarak gösterilmiş ayrıca Tokarca olarak da bazılarınca kabul edilmiştir.

Atilla’nın ölümüne dair Jordanes şunları yazmıştır: ”Atilla tarihçi Priskos’un anlattığına göre, öldüğü sırada İldico adlı çok güzel bir kızı, o soyun geleneği uyarınca, sayısız eşlerinin ardından kendine eş olarak alıyordu ve düğün sırasında çok fazla neşelenerek gevşeyip şarap ve uykunun verdiği ağırlıkla sırtüstü uzandığında, her zaman başına geldiği üzere, burnundan oluk oluk kan akmaya başladı. Kanının normal akış  yolları engellenince de, öldürücü yoldan boğazına inerek hayatına son verdi. Atilla’nın nereye gömüldüğü bilinmemektedir. Fakat mezarının Tuna ve Tisa arasındaki bölgenin doğu yarısında olduğu tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x