Dtarihi Bazı ünlü mumyalar - Dtarihi

Bazı ünlü mumyalar

Paylaş

Loading

*Lakabı ”Tut”olan Kral Tutankamon, mezarı bozulmadan bulunan tek Mısır firavunudur (kral). Bedeninin yanında duran som altından yapılma mask ve hazinenin diğer harika parçaları, 1922 yılında buluşundan bu yana tüm dünyada hayranlık uyandırmaktadır.

*Londra’daki British Museum’un en tanınan mumyalarından biri de şaşırtıcı derecede kızıl saçlarından ötürü ”Ginger” (zencefil) olarak anılan mumyadır. MÖ 3600 dolaylarında gömülmüş, bedenini saran sıcak, kuru kumlardan ötürü kurutulmuş dev bir eriğe benzeyen bir şeye dönüşmüştür… ”Gingerella” olarak bilinen dişi bir mumya da yanına gömülmüştür.

*Söylenceye göre, MÖ 323 yılında Büyük İskender (Günümüzde İran olarak bilinen Pers ülkesini fetheden Makedın kralı) içi beyaz balla doldurulmuş altın bir tabuta gömülmüştür. Bu işlem, kralın bedenini, çalılana kadar, 1.000 yılı aşkın bir süre boyunca korumuştur.

*İngiliz filozof Jeremy Bentham (1748-1832), bir cerrah arkadaşından öldükten sonra bedenini korumasını istemiştir. Derin düşüncelere dalmış gibi oturan, son derece şık giyimli iskeleti hala Londra Kolej Üniversitesinde sergilenmektedir.

Eski Mısır Mumyalar Sihir ve Efsaneleri – Jim Pipe


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x