Cafer-i Sadık’ın Süfyan-ı Servi’ye Öğütleri

0
1090
Paylaş

Loading

Süfyan-ı Sevri şöyle der:

Cafer-i Sadık’ın yanına gittim ve ona şöyle dedim: Ey Allah Resulünün torunu, bana tavsiyede bulun!” O da şöyle söyledi:

”Ey Süfyan, yalancıda şahsiyet, kincide  rahat, tembelde dostluk, kötü ahlaklı da dürüstlük olmaz” ben de şöyle dedim: ”Ey Allah’ın torunu, biraz daha tavsiye ver” şöyle devam etti:

Ey Süfyan, Allah Teala’nın haramlarından uzak dur, abidlerden ol. Allah Teala’nın sana verdiğiyle yetin Müslümanlardan ol.  İnsanların seninle nasıl dostluk kurmasını istersen onlarla  aynı şekilde dost ol. Günahkarla dost olma, yaptığı günahlar sana öğretir.  Allah Resulü’nün: ”Kişi dostunun dini üzerinedir; her  biriniz kimle  arkadaşlık yaptığına dikkat etsin” Hadis-i Şerif’ini aklından çıkarma. İşlerini yapmadan önce Allah’tan korkan kişilere danış ben yine şöyle dedim: ”Ey Allah Resülünün torunu, biraz daha tavsiye ver”  şöyle devam etti:

”Ey Süfyan,aşiretin olmadan izzet, saltanatın olmadan heybet sahibi olmak istersen Allah’a isyan alçaklığından kurtulup O’na yönelmelisin!”

”Oğlum,kötü arkadaşı olanın başı dertten kurtulamaz. Kötü kimselerin bulunduğu yere girip çıkan töhmet altında kalır. Diline sahip olmayan pişman olur.”

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz