Dtarihi Peygamber Efendimiz bir gün Hz Cebrail’e ”Bana cehennemden ve sıcaklığından bahset” der. Bunun üzerine Hz Cebrail şöyle der: - Dtarihi

Peygamber Efendimiz bir gün Hz Cebrail’e ”Bana cehennemden ve sıcaklığından bahset” der. Bunun üzerine Hz Cebrail şöyle der:

Paylaş

Loading

Cenab-ı Mevla cehennemi yedi kapı olarak yaratmıştır. Nitekim şu Ayet-i Kerime’de bunu bize açıkça bildirmiştir:

 
 

”Onun yedi kapısı vardır.” (Hicr 44)

Bu yedi kapı, lanetle kaplanmış demirdendir. Dış tarafları bakırdan, iç tarafları kurşundandır. Tabanı azap, tavanı gazapla yoğrulmuştur. Zemini bakır, cam ve demirdendir. Cehennemlikler üstlerinden, altlarından, sağ ve sollarından ateşle kuşatılmıştır. Cehennem üst üste tabakalar halindedir. En alt katı münafıklara ayrılmıştır.

 
 

Hadis-i Şerif’te geçtiğine göre, Peygamber Efendimiz bir gün Hz Cebrail’e ”Bana cehennemden ve sıcaklığından bahset” der. Bunun üzerine Hz Cebrail şöyle der:

”Allah Teala cehennemi yarattığında onu kıpkızıl oluncaya dek bin yıl yaktı. Sonra bembeyaz oluncaya dek bin yıl daha yaktı. Sonra kapkara oluncaya dek bin yıl daha yaktı. Şu an simsiyah, kapkaradır. Seni peygamber olarak gönderen Allah’a yemin olsun ki, cehennem ehlinden birinin üstündeki elbise insanlara gösterilse dehşetten hepsi bir anda ölüverir. Cehennemliklerin içtiği sudan bir kova dünya sularına karıştırılsa o sudan içen oracıkta ölüverir. ‘Sonra da onu yetmiş arşın uzunluğunda bir zincir içinde oraya sokun!’ Ayet-i Kerime’sindeki zincir – ki uzunluğu doğudan batıya kadardır- dünyadaki dağların üzerine konsa dağlar o an eriyeverir. Aranızdan biri cehenneme atılıp da sonra çıkartılıp dünyaya gönderilse kokusunun ağırlığından yeryüzündeki tüm insanlar ölüverir.” (Taberani)

 
 

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x