Cengiz Han, Çin Seddini nasıl aştı?

0
6523
Paylaş

Loading

Tıpkı Napolyon gibi, onun da yağız atlara binmiş, iri yarı bin kişilik, hususi bir muhafız alayı vardı. 1121 senesinde Katay’a yapılan bu ilk seferde ordunun henüz o kadar kuvvetli olmadığı da muhtemeldir.

Çin Seddi’ne vardığı zaman Cengiz Han, uzun zamandan beri hudutlardaki aşiretleri kandırdığı için, kapılardan biri dost eller tarafından açıldı. Böylece insan kaybı olmadan ve zaman kaybetmeden bu engeli aştılar.

Çin Seddi’nden içeri girince Moğol tümenleri, aldıkları kesin emirlere uyarak Şan-si ve Çin-li havalisinin muhtelif yerlerine ulaşmak için ayrıldılar.

İmparatorun başlıca büyük ordularından biri de küçük tepeler ve dağlık boğazların kıvrımları arasında istilacı Moğolları aramaya çıkmış, dolaşıp duruyordu. Yeni tayin edilen baş kumandaları o havaliyi bilmediği için köylülerden yol sormaya mecbur oluyordu. Bu istikamete yürüyen Cebe Noyan, bu civarın yollarını ve vadilerini pek iyi hatırında tuttuğu için, bir gece yürüyüşü yaparak düşman ordusunu ertesi sabaha doğru arkadan çevirdi. Moğollar bu orduyu müthiş surette hırpaladılar. Doğuya kaçan döküntüleri de Çin ordularının en büyüğüne ulaşınca ordunun paniğe kapılmasına neden oldu. Bu ordu da sarsıldı ve başındaki general payitahta doğru kaçtı.

Ordunun yaptığı tahribat ve bu ordunun pek yakında bulunuşu Vay Vang’ı dehşet içinde bıraktı ve Ejder tahtında oturan hükümdar, eğer nazırları vazgeçirmeselerdi Yenkin’den kaçacaktı.

Cengiz Han – Harold Lamb


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz