Ana Sayfa Moğol tarihi Cengiz Han’ın ayırdığı trajik bir aşk öyküsü – Gerçekten de Cengiz Han, Tatarlar arasında Yesügen hatun adında

Cengiz Han’ın ayırdığı trajik bir aşk öyküsü – Gerçekten de Cengiz Han, Tatarlar arasında Yesügen hatun adında

0
Cengiz Han’ın ayırdığı trajik bir aşk öyküsü – Gerçekten de Cengiz Han, Tatarlar arasında Yesügen hatun adında
PAYLAŞ:

Gerçekten de Cengiz Han, Tatarlar arasında Yesügen hatun adında güzel bir kız bulup kendisine eş olarak aldı. Bu kadın Belgütey’in tehlikeli bir biçimde boşboğazlık edip konuştuğu Yeke Çaran’ın kızı ve dolayısıyla bozkırın soylu sınıfının bir üyesiydi. Yenen ve yenilen arasındaki bu evliliklerin, kocanın öldürülüp karısının esir yapıldığı adam kaçırmalarla bir ilgisi yoktu. Bunlar düşmanlığı unutturuyor ve dünün düşmanları arasında sıkı bir bağ kuruyordu. Evlilik sırasındaki kan alışverişi savaşta dökülen kanı temizliyordu. Yesügen çok çekiciydi ve yeni efendisi çekiciliğine kapılarak ona karşı saygılı davrandı. Bir keresinde Cengiz Han’ın yanında bulunduğu bir anda şöyle dedi: ”Han bana bir lütuf bahşederek, beni bir insan ve bir eşya görerek bana bakar. Ablam Yesüy daha iyidir. O, bir hana layıktır.” Bu, her sözcüğün yorumlayabileceği şaşırtıcı bir açıklamadır. Ancak ne yazık ki bu olayla ilgili yorumlar çoğu zaman rastgele yapılır. Cengiz Han’ın yanıtı da şaşırtıcı oldu: ”Eğer ablan senden daha iyiyse, onu almaya gideceğim… Ancak sen onun karşısında kendini silecek misin?” Kadın bunu şöyle yanıtladı: ”Ablamı görür görmez onun karşısında kendimi sileceğim.”

Yesüy evliydi. Kocasıyla birlikte yıkım sırasında kaybolmuştu. Onları ormanda saklanırken buldular. Adam kaçtı. Kadın yakalanıp Cengiz Han’a götürüldü.  Ablasını gören Yesügen ayağa kalktı, oturduğu yeri ona verdi ve daha alçak bir yere oturdu. Yesüy çok güzeldi: ”Cengiz Han onu kalbine soktu, aldı ve imparatorluk eşleri arasına oturttu.”

Bundan kısa bir süre sonra, Cengiz Han arkadaşları ve iki yeni karısıyla içerken, Yesüy içini çekti. Nankörlük mü, üzüntü mü? Cengiz Han nedenini hemen anladı. Tüm Tatar erkeklerinin toplanmasını ve geldikleri boylara  göre sıralanmaları emrini verdi. Adamlar sıralandıktan sonra canlı ve çevik, yakışıklı genç bir erkek, tek başına kaldı. Ona kim olduğu soruldu. Yesüy’ün eski eşi olduğunu ve ona duyduğu aşk yüzünden kampın kalabalığında tanınmayacağını düşünerek, onu uzaktan görmeye geldiğini itiraf etti. Cengiz Han şöyle dedi: ”Bu adam bir düşmandı. Gezgin bir eşkıya oldu. Şimdi ise bir casustur. Gözlerimin göremeyeceği bir yere atın onu.” Ve orada hemen kellesini uçurdular.

Moğol İmparatorluğu Tarihi- Jean-Paul Roux

İslam tarihi

Hz Hasan’ı kim zehirledi ve nasıl öldü? Muaviye’nin oğlu Yezit, babasının Hz Hasan’ı halef göstermesi üzerine Cade’ye, Şam’dan zehir ile,

Osmanlı tarihi

Cem Sultan’ın Osmanlı’yı ikiye bölelim teklifine 2. Bayezit nasıl cevap verdi?

Dünya tarihi

Ünlü seyyah Marco Polo, Hasan Sabbah ve Haşhaşileri nasıl anlatıyor?

Dini Hikayeler

Samiri’nin çocukluğu

İslam tarihi

Anlatıldığına göre adamın biri namaza durur. ”Ancak sana ibadet ederiz” Ayet-i Kerime’sine geldiğinde gerçekten Allah’a ibadet ettiğini içinden geçirir. O esnada gizli bir ses

Osmanlı tarihi

1.Mustafa akli melekelerini yitirmiş miydi?

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Miraca çıkarıldığım gece bir kavmin yanına geldim. Dudakları ateşten makaslarla kesiliyordu. Kesildikçe yine eski haline dönüyordu. Cibril’e onların kim olduklarını sordum. Dedi ki:

Türk tarihi

Türkler İslamiyet’e nasıl girdi? Bir katliam süreciyle Müslüman oldukları öne sürülür?

İslam tarihi

Hz Muhammed (s.a.v), Tebük Gazvesi dönüşünde şöyle buyurmuştur:

İslam tarihi

Hz İsa – Allah’a nasıl vasıl olunur?

İslam tarihi

Adem Peygamber altını topraktan çıkarıp sikke haline getirdi. Şeytan bu altından sikkeyi alıp sikkeye şöyle hitap etti:

İslam tarihi

”Müslümana sövmenin boyutu”

Dini Hikayeler

Bir kadın, çocuğunun elinden tutmuş vaziyette Gavsül Azam Abdülkadir Geylani Hazretleri’nin huzuruna geldi. – Ey sultan!

Osmanlı tarihi

Bir gece Kazıklı Voyvoda, sultan ordusuna baskın yaptı. Anadolu askeri üzerine düştü. Aralarına girmedi. Sonra kapu halkına ve bazı yeniçeri

İslam tarihi

Hz Muhammed – Bin rekat nafile namazdan üstün olan şey

Dünya tarihi

Tarihin en ünlü komutanlarından olan Makedonyalı Kralı Büyük İskender köklü bir eğitime de sahipti. Bilgili, otoriter ve akıllı bir devlet adamıydı. Dostu olduğu kadar düşmanı da vardı bu büyük komutanın. Bir gün birileri gelerek şöyle dedi ona:

İslam tarihi

Hz Muhammed (s.a.v) ”Müslümanların hangisi üstündür?”

Dini Hikayeler

Süleyman Peygamber Allah-u Teala Hazretlerine der ki: -Ya Rabbi! Bu fukaranın salihlerini böyle seversin. Ahirette bunlara ne türlü mertebe ve rütbe verirsin ya Rabbi, bunu bana bildirir misin? Hak Teala buyurdu ki:

Osmanlı tarihi

4. Murad tütün içmeyi neden yasaklattı?

İslam tarihi

Hz Ali – Gerçek tövbenin 6 şartı vardır

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x