12 yaşında Hükümdar olan Fatih Sultan Mehmet’in tahta oturduğunu duyan Avrupa 100.000 bin kişilik bir ordu toplamıştı. Fatih Sultan Mehmet’in yaptığı ise

0
8692

Sultan II. Murat Han,  İstanbul ‘u birkaç kez kuşatmasına rağmen fetih ona bir türlü nasip olmamıştı.  Hacı  Bayram Veli: ”İstanbul’un fethi kundaktaki küçük şehzadeniz ile bizim Köse’ye nasip olacaktır” demişti. Kundaktaki şehzade Fatih Sultan Mehmet, Köse  ise Hacı Bayram Veli  talebesi  Akşemseddin idi. Sultan II. Murat Han,  İstanbul’un, fatihi olacak II. Mehmet ‘i en iyi şekilde yetiştirdi. İstanbul’un bir an önce fethetmesi için, kendisini tahtından fedakarlık edip,  Sultan II. Mehmet’i on iki yaşında tahta oturttu.

Osmanlı tahtına çocuk yaşta bir hükümdarın oturduğunu duyan Avrupa,  sevince gark olup; Osmanlı’yı balkanlardan atma ümidine düştüler. Hızla Osmanlı’ya karşı bir Haçlı Seferi düzenleyip , 100 bin kişilik bir orduyla Osmanlı topraklarına girdiler.

Bunun üzerine  Vezirazam Çandarlızade Halil Paşa,  durumu Sultan II.Murat Han’a  bildirdi ise de Sultan Murat tahta geçmeyi kabul etmedi. Bunun üzerine genç padişah Sultan II.Mehmet derhal bir mektup kaleme alarak,  babası sultan II.Murat Han’a:

”Eğer Padişah siz iseniz ordunuzun başına geçiniz;yok eğer Padişah biz isek; size emrediyorum!  Hemen ordunun başına geçiniz” diyerek henüz çocuk yaşta iken düşündürücü zeka dolu bir paradoks sunarak babasının ordunun başına geçmesini sağlamıştır.

Kaynak:Osmanlı’dan Hikayeler Cuma Vural

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz