Enver Paşa’nın Atatürk hakkındaki düşünceleri

0
4319
atatürk
Paylaş

Loading

Harp kaybedilmiş, İttihat Terakki hükûmeti yıkılıyordu… Talat Paşa’nın Padişah’a söyleyeceği sözler, yapacağı tavsiyeler konuşuluyordu. Enver Paşa büyük bir katiyetle ısrar ediyordu: Harbiye Nezareti için Mustafa Kemal’i tavsiye et, diyordu. Ondan başka orduyu toplayacak ve kurtaracak kimse yoktur. Bunlar Enver’in ağzından işittiğim son sözlerdi.” (H. Cahit, Tanıdıklarım, s. 28)

Birgün İçişleri Bakanı Talat Beyle Bakanlık makamında oturuyorduk Enver Paşa da geldi; cepheleri teftişten geliyordu. Talat, Enver’den sordu: ‘Enver sen atak bir adamsın. Bir gün bir cephede kalabilirsin. Biz de bu badireye girmiş bulunuyoruz. Öyle bir emrivaki karşısında orduyu kime emanet edelim? Bu hususta fikrini bilmek isterim.’ dedi. Cevaben Enver, tereddüt etmeden, ‘Mustafa Kemal’e.’ demişti.

Şehit Enver Paşa,Köseoğlu,Nevzat,406,1.Baskı,Ötüken Neşriyat

Mustafa Kemal Paşa’nın Enver Paşa ile aralarında hiçbir zaman büyük bir tartışma geçtiğini sanmıyorum. Zaten Enver Paşa hiç kimseyle bir meseleyi yüzyüze münakaşa etmiş değildir. Nihayet, karşısındakinin söyleyeceği varsa dinler, ‘Peki efendim.’ der, keser atardı. Verdiği bir emir için, ‘Böyle emir buyurmuşsunuz.’ derler; ‘Öyle münasip gördük efendim.’ der, keser atardı.”

İsmet İnönü

Kaynak Köseoğlu,Nevzat,Şehit Enver Paşa,Ötüken yayıncılık

Enver dağa çıktığı zaman o sırada Selanik’te müfettiş olan Mustafa Kemal,Enver’e gerekli olan evrakları götürür ve birlikte dertleşirlerdi

Şevket Süreyya Aydemir Enve Paşa Cilt 1


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz