Dtarihi Gazi Osman Paşa Plevne'de Rus kuvvetlerini nasıl bozguna uğrattı? Gazi Osman Paşa'nın düşman kuşatmasını yarma harekatı neden başarısız oldu ve nasıl esir oldu? - Dtarihi

Gazi Osman Paşa Plevne’de Rus kuvvetlerini nasıl bozguna uğrattı? Gazi Osman Paşa’nın düşman kuşatmasını yarma harekatı neden başarısız oldu ve nasıl esir oldu?

Paylaş

Loading

Kısa bir sürede Osmanlı topraklarının büyük bir bölümünü ele geçiren Rus kuvvetleri karşısında önemli bir direniş olmamıştı. Ancak Vidin’de bulunan Osman Paşa’nın Plevne’yi geri alması üzerine burada bir direniş noktası oluşturuldu. Müstahkem bir mevki olan Plevne, Gazi Osman Paşa’nın zekasıyla birleşince, Tuna cephesindeki Rus askeri harekatı kilitlendi.

 
 

Plevneyi geri almak için iki defa saldıran Ruslar, mağlup olmaları üzerine Romenlerden yardım istemek zorunda kaldılar. Plevne müdafaasının başarılı olması İstanbul’da sevinçle karşılandı ve savaşın başlangıcındaki Rus başarıları üzerime oluşan panik havasını dağıttı. 2 Abdülhamid, Osman Paşa’ya bu başarısından dolayı ”Gazi” ünvanını verdi.

Romenlerin yardımıyla girişilen bir çok saldırı da sonuçsuz kaldı. Ancak Plevne’de baş gösteren yiyecek sıkıntısı yüzünden Gazi Osman Paşa, 10 Aralık 1877’de düşman kuşatmasını yarma hareketine girişmek zorunda kaldı. Paşanın yaralanması üzerine başarılı olunamadı ve Plevne’deki Osmanlı kuvvetleri esir düştüler. 93 harbinde, Rus kuvvetleri 9 ayda İstanbul önlerine gelmişlerdi. Gazi Osman Paşa ise Plevne önlerinde Rus kuvvetlerini 5 ay tutmaya muvaffak olabilmişti.

 
 

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x