Göktürkler neden soylarının A-shih-na (Aşina) kurdundan geldiğini iddia etmişlerdir?

0
164
aşina
Paylaş

Loading

Türk adını ilk defa resmi devlet şeklinde kullanarak milletimize ad verme şerefi kazanan Gök Türklerin tarihimizde hiç şüphesiz seçkin bir yeri vardır. Gök Türklerin Türk tarihinde önemli yere sahip olmasını kavrayan Batılı araştırmacılar 250 yıldan fazla bir süreden beri yoğun halde bu devre üzerinde çalışmalar yapmışlardır ve halen sürdürmektedirler.

Bu devletin adı Gök Türklerin asıl adı kendi dilleriyle yazdıkları kitabelerinde açık bir şekilde belirttikleri gibi Türk ve Türük idi. Ancak, diğer Türk devletlerinden ayırt edilmesi için 1896 yılından beri ilim aleminde Kök Türk adıyla anılmaktadır. Eski Türkçede Gök (Kök) kelimesinin ilahi, kutsal anlamlarını taşıdığı bilindiğinden, Orhun Anıtlarında devletin bu karakteri taşıdığı sık sık vurgulandığı için Gök (Kök) Türk deyimi ilim alemince uygun karşılanmıştır.

Adları 542 yılında kesin bir şekilde tarihi belgelerde yer almaya başlayan Gök Türklerin, bundan önceki devirlerine ait bilgiler efsanelerle karışmıştır. Aslında Gök Türklerin kökeni kendilerine ait bir resmi efsaneyle zenginleşmiştir. Hanedanı oluşturan A-shih-na kabilesi efsaneye göre bir kurttan türemiştir.

Bu efsane Gök Türk hanedanı üzerinde o kadar derin izler bırakmıştır ki; daha sonra hanedandan gelenler kendilerini birer Börü (kurt) olarak nitelemişlerdir. Ayrıca Çin kaynaklarının bildirdiğine göre A-shih-na ismini taşıyan bey ve hatunların sayısı az değildir.

Bilge Kağan’ın Vasiyeti


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz