Hasan Sabbah dailerini yetiştirirken haşhaş mı kullanıyorlardu, yoksa telkinle mi uyuşturuyordu?

Haşhaşın bir metafor olduğunu söyledim zaten. Suikastlarda dailer baş rollerde yer alıyorlar. Yani dai ideolojisinin oluşturulmasından söz ediyoruz. Dailer, Hasan Sabbah hareketinde ve İsmailiyye’nin yayılmasında en önemli aktörler. Şey yani Hasan Sabbah, Alamut Kalesi’nden idare ediyor sistemi. Ama lokomotif gücü dailer; sahada asıl işi onlar yapıyorlar. Hasan Sabbah da şeyh olmadan, devlet kurmadan önce bir Fatimi daisiydi. Bu sistemi temsil edenlerin bir davaları var. Davanın içeriği nedir? Masum imamın yönetiminde bir dünya düzeni kurmak. Dailer bunun için çalışıyorlar. 

Hasan Sabbah, ‘Yeni Davet’ adıyla bilinecek bir ideoloji geliştiriyor. Kendisinin merkezde olduğu bir ideoloji bu. Şia’nın imamet inancına çok yakın. Öyle bir inanç empoze ediliyor ki imamın hakimiyeti dışındaki bütün siyasi yönetimlerin meşru olmadığı benimsetiliyor. Dünya üzerinde bilinen olayların ve nassın, bilinenin haricinde batıni bir yönü olduğunu, bunun da ancak imam tarafından bilinebileceğini söylüyor. Böylece bütün dailer kayıtsız şartsız imamın üstünlüğünü kabul ediyorlar. Kuran’da görünen manaların dışında batıni mesajlara sahip olduğunu ileri sürüyorlar. 

OKU
Gazneli Mesud'un Selçuklular hakkındaki sözü

Hasan Sabbah, ‘Yeni Davet’ dediği tebliğ ile adeta kurduğu devletin anayasasını belirliyor. Eğitimi yasaklıyor. Amaç, insanların sorgulamasını önelemek. ‘Akılla hakikate varılmaz, masum imamın sözleriyle varılır’ diyor. Fırka düşmanlığını körüklüyor. İslam dünyası içerisinde haliyle kendisi gibi düşünmeyen insanlar olabiliyor. Bu bir vezir olabilir, alim olabilir. Bu kişiler, fırka düşmanları olarak ilan ediliyor ve sadık fedailer tarafından öldürülüyorlar. Bu bir vazife sayılıyor. Hasan Sabbah, ‘Akıl, Allah’ı tanımak için yeterli değildir. Eğer yeterli olsaydı herkes aynı fikre sahip olurdu’ diyor. Aslında bütün tebliğlerinde düşünmeyi bırakıp, sadece imama tabi olunmasını istiyor.

OKU
Selçuk bey nasıl Müslüman oldu?

Türklerin Serüveni – Metehan’dan Attila’ya Fatih’ten Atatürk’e – Cansu Canan Özgen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code