Hunların ücret karşılığında Roma’ya yardım etmesi ve savaş taktikleri

0
1324

Kaderin cilveleri, sonunda onları Roma’nın müttefiki kılmıştı. Hunlar, çok defalar, Roma Kayzerleri hesabına, Roma İmparatorluğunu tehdit eden yabancı milletlere karşı silaha sarılmışlardı; yardımları Roma generalleri tarafından yeterince takdir olunurdu. Ok atmakta, uzun kayışlarla (kement) düşmanı felce uğratmaktaki becerileri pek çok methedilirdi. At sırtında dörtnala koşarken, birdenbire gözden kaybolurlardı. Bu suretle Hunların kaçtığı zannedilirdi. Fakat derhal dönerek düşmanlarını oklar ile perişan eder ve gene çabuk rica ediyormuş gibi bir hileye başvururlardı.

Onları çocukluktan itibaren bu savaş usulüne alıştırırlardı. Hatta daha pek küçükken, ata binmek için, koyunları üzerinde deneyim yaptırırlardı; küçücük oklarla kuşlara ve farelere nişan atmaya alıştırırlardı. Hunların kahramanca olayı ve maceraları Çin tarihlerini doldurmuştu. Çin’de birbirini takip eden hanedanların şan ve şöhret tarihinde Hunlar büyük roller oynamışlardı. Nitekim Çin tarihinde bu müthiş kavim kısa, gizemli ve fakat korkunç bir surette ara sıra baş gösteriyor.

İşte Roma, buradaki Hunları bir ücret karşılığında ittifakına almış ve (Radagez)’i kahır ve mahv etmek üzere kullanmıştı.

Attila Han’ın Liderlik Sırları – Marcel Brion

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz