Hz Adem’in yediği yasak ağaç hangi meyveydi?

0
17683
Paylaş

Loading

Tefsirciler, Yüce Allah’ın ”Sakın bu ağaca yaklaşmayın” (Bakara 35) buyruğunun anlamı hususunda görüş ayrılığına düşmüşlerdir.

Bazıları, ayette sözü edilen ağacın ”üzüm bağı” olduğunu söylemişlerdir. Bu görüş; Abdullah İbn Abbas, Said İbn Cübeyr, Şa’bi, Ca’de İbn Hübeyre, Muhammed İbn Kays’tan rivayet edilmiştir.

Süddi ise bir rivayette Abdullah İbn Abbas, Abdullah İbn Mesud ile bir grup sahabinin konuyla ilgili olarak şöyle dediğini rivayet etmiştir: ”Yahudiler, bu ağacın, ”buğday ağacı” olduğunu iddia etmişlerdir. Ayrıca bu görüş; Abdullah İbn Abbas, Hasan el-Basri, Vehb İbn Münebbih, Atıyye el Avfi, Ebu Malik, Muharib İbn Disar ile Abdurrahman İbn Ebi Leyla’dan da rivayet edilmiştir.

Vehb der ki: ”O buğdayın tanesi, kaymaktan daha yumuşak ve baldan da daha tatlıydı.

Süfyan es-Servi ise, Ebu Malik’in ”Şu ağaca yaklaşmayın” (Bakara 35) ayetinde sözü edilen ağacın ”hurma ağacı” olduğunu söylediğini nakletmiştir.

İbn Cüreyc ise Mücahid’in (ayette geçen) ağacın; ‘incir ağacı” olduğunu söylediğini nakletmiştir. Katade ile İbn Cüreyc bu görüşü söylemiştir.

Ebu Aliye ise şöyle der: (Ayette söz konusu edilen) ağaç, öyle bir ağaçtı ki, ondan yiyenin tuvalete çıkma ihtiyacı olurdu. Cennette ise tuvalete çıkmak, tabii ki doğru bir davranış şekli olmaz.”

Tefsirciler bu konuda farklı görüş ileri sürmelerini anlamak mümkündür. Çünkü Yüce Allah (ayette sözü edilen) ağacın adını ve niteliklerini belirsiz bırakmıştır. Eğer o ağacın adını ve niteliklerini belirtmede bir fayda olsaydı, Kur’an’da belirsiz bırakılan diğer yerlerde olduğu gibi bunu bize belirtir ve gerekli açıklamayı yapardı.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz