Bir grup zorba, Hz Lut’a saldırarak onu esir ettiler. Malını alıp davarlarını önlerine katıp götürdüler. Bu haber Hz İbrahim’e ulaşınca

0
11641
hz ibrahim
Paylaş

Loading

Dediler ki: Bir grup zorba, Hz Lut’a saldırarak onu esir ettiler. Malını alıp davarlarını önlerine katıp götürdüler. Bu haber Hz İbrahim’e ulaşınca 318 kişilik bir kuvvetle bu zorba grubun üzerine yürüdü; Hz Lut’u onlardan kurtardı, mallarını geri aldı, Allah ve Resulü’nün düşmanlarından birçoğunu öldürdü, onları hezimete uğrattı, kaçanların peşi sıra onları takip etti, nihayet (bugünkü) Şam şehrinin kuzeyine ulaştı. Şam’ın dışında ”Berze” denilen yerde, zannedersem Makam-ı İbrahim’de ordugah kurdu.

Hz İbrahim’in askerleri orada ordugah kurduğu için oraya ”Makam-ı İbrahim” denilmiştir. Yine de Allah, doğruyu daha iyi bilir.

Sonra Hz İbrahim yenmiş ve muzaffer olarak ülkesine geri döndü.

Beytü’l Makdis (yani Kudüs) şehirlerinin hükümdarları, boyun büküp ikramlarda bulunarak ve de ağırlayarak onu karşıladılar. Böylelikle Hz İbrahim, ülkesinde (yani Kudüs’te) kalmaya karar verdi. Allah’ın salat ve selamı onun üzerine olsun.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz