”Yüce Allah, Hz İsa’yı göğe yükseltmeyi dilediğinde Hz İsa havarilerden on iki kişinin bulunduğu evde (orada bulunan) bir pınardan/çeşmeden (yıkanıp) başından su damlayarak onların yanına çıktı ve: -‘Sizden biri bana iman ettikten sonra

0
2925
Paylaş

Loading

İbn Ebi Hatim dedi ki:

”Yüce Allah, Hz İsa’yı göğe yükseltmeyi dilediğinde Hz İsa havarilerden on iki kişinin bulunduğu evde (orada bulunan) bir pınardan/çeşmeden (yıkanıp) başından su damlayarak onların yanına çıktı ve:

-‘Sizden biri bana iman ettikten sonra on iki defa beni inkar edecek!’ dedi. Sonra da :

-‘Hanginiz benim benzerim olup yerime öldürülecek ve benimle birlikte aynı konumda olsun?’ dedi.

Bunun üzerine onlardan yaş itibariyle en küçük olan genç bir kimse ayağa kalktı Hz İsa, ona:

-‘Otur!’ dedi.

Hz İsa onlara (aynı soruyu) tekrar sordu. O genç, yine ayağa kalktı ve:

-‘Ben!’ dedi. Hz İsa, ona:

-‘O, sensin. (Sen benim benzerim olacaksın?)’ dedi.

Bunun üzerine o gence, (Allah tarafından) Hz İsa’nın benzeri kılındı. Hz İsa da, o evdeki küçük bir pencereden göğe yükseltildi.

Yahudilerden (Hz İsa’yı) araştıranlar geldi. (Hz İsa) benzeri (o genci) alıp götürdüler. Onu öldürdüler, sonra da çarmıha gerdiler. O on iki kişiden biri Hz İsa’ya iman ettikten sonra onu inkar etti. (Hz İsa konusunda insanlar) üç gruba ayrıldılar:

Bir grup dedi ki: ”Allah/Tanrı (İsa), dilediği kadar aramızdaydı, sonra göğe yükseltildi.” Bunlar Yakubilerdir

İkinci grup: ”Allah’ın oğlu (İsa), dilediği kadar aramızdaydı, sonra Allah onu kendisine yükseltti.” Bunlar da, Nesturiler’dir.

Üçüncü grup: Allah’ın kulu ve resulü (İsa) dilediği kadar aramızdaydı, sonra Allah onu kendisine yükseltti.” Bunlar da, Müslüman topluluktur.

Kafir olan (bu) grup, (siyasi güçle) Müslüman olan topluluğa karşı üstün geldiler ve onları öldürdüler. Yüce Allah, Hz Muhammed’i (peygamber olarak) gönderene kadar İslam (insanlar arasında) sönük kaldı.

Denildiğine göre Hz İsa:’nın yanında Havarilerden on iki kişi vardı. Bunlar; 1. (Simon) Petrus, 2. Yakub bin Zebedi,3- Yakub’un kardeşi Yuhannas, 4- Andresus, 5. Filipus, 6. Abreselma, 7. Matta, 8. Tomas, 9. Yakub bin Halkıya, 10. Taddeus, 11. Fetatya, 12. Yudas, 13. Zekeriyya Yuta(İskariyot). Bu (son kişi, Hz İsa’nın Yahudilere yerini Yahudilere gösteren kimsedir.”

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz