Ana Sayfa İslam tarihi Hz Musa ile arkadaşının yanlarına azık olarak aldıkları kurutulmuş tuzlu balık nasıl dirildi? Bu hadise göre, ”Hızır’la buluşacakları o kayanın dibinde bir kaynak (ayn) vardı ki, buna

Hz Musa ile arkadaşının yanlarına azık olarak aldıkları kurutulmuş tuzlu balık nasıl dirildi? Bu hadise göre, ”Hızır’la buluşacakları o kayanın dibinde bir kaynak (ayn) vardı ki, buna

0
Hz Musa ile arkadaşının yanlarına azık olarak aldıkları kurutulmuş tuzlu balık nasıl dirildi? Bu hadise göre, ”Hızır’la buluşacakları o kayanın dibinde bir kaynak (ayn) vardı ki, buna
PAYLAŞ:

Bu ayrıntı, Hz Musa ile arkadaşının yanlarına azık olarak aldıkları kurutulmuş tuzlu balığın nasıl dirildiğine dairdir. Ne Kur’an-ı Kerim’de ne de bir teki dışında anılan hadis kaynaklarında balığın nasıl dirildiğine dair açıklama vardır. Sadece Buhari’de mevcut bir varyantta bunun sebebi açıklanmıştır. Bu hadise göre, ”Hızır’la buluşacakları o kayanın dibinde bir kaynak (ayn) vardı ki, buna ”hayat kaynağı” (aynu’l hayat) deniyordu; hiçbir şey yoktu ki, suyundan isabet etsin de dirilmesin. Balığa da bu sudan isabet etmişti.

İşte sonraki kısımlarda sözü edilecek olan meşhur mitolojik ”hayat suyu” İslam ilahiyatı kaynaklarında muhtemelen ilk defa burada rastlamaktayız.

Hızır Yahut Hızır-İlyas Kültü

İslam tarihi

Cehennemin özellikleri

Moğol tarihi

Cengizhan’ın Süvari Komutanı- Cebe Noyan

Ateistlere Cevap İslam tarihi

Ateistlere cevap – İblis cinlerden olduğu halde neden meleklere gelen secde emrine dahil olmuştur?

Selçuklu tarihi

Sultan Melikşah’ın 38 yaşında esrarengiz ölümü ve nasıl öldü?

Türk tarihi

Türklerin atasının Hz Nuh’un oğlu Yafes ya da Yefes olduğu söylenir. Gerçek midir bu görüş?

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim ”Hakimü’l-Haremeyni’ş-Şerifeyn” ünvanını neden kabul etmedi?

Dini Hikayeler

İsa a.s bir kabristandan geçerken azap gören bir kabir ehli gördü. Ve Allah-u Teala’dan azap sebebini sual etti. Allah (c.c): ‘’Ya İsa! Dua et de o kulum dirilsin de sana niye azap gördüğünü açıklasın.’’ Buyurdu. Hz. İsa (a.s) dua etti. Azap gören ölü dirildiğinde azap görme sebebini şöyle anlattı:

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Kıyamette Kabe’ye doğru savaşmak kastıyla gelen ordu nasıl helak olacak?

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav)’in Hz Aişe’nin gıybetine cevabı

Moğol tarihi

Fetihlerin ne kadar geniş bir alana yayıldığını göstermek için ziyarete gelen elçileri birbiri ardından huzuruna çağırdı. Üç oğluna şu nasihatte bulundu:

İslam tarihi

Hz İsa bin Meryem bebek iken konuştuğunu söyledikten sonra

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim Mısır fetholunup Kutsal Emanetler ve hilafet İstanbul’a taşındığında, Yavuz,

Dini Hikayeler

Hz Muhammed ”Allah Üstünlük Taslayanları Sevmez”

Dini Hikayeler

Hz İbrahim ‘in gördüğü ibretli yazı

Timur tarihi

Ankara Savaşı’ndan dönen Timur  Anadolu halkının yer yer isyan etmek üzere olduğunu görmüş. Her köye beslemeleri için savaşta yararlandığı fillerden birer tane verilmesini istemiş. Aylar sonra elçi gönderip fillerin durumu köylülerin tepkisini öğrenmek istemiş.

İslam tarihi

Cebrail (a.s.) Lut kavmini nasıl kör etti? Allah’ın peygamberi Hz Lut, o ahlaksız kavmin içeri girmelerine engel olmaya çalışıyor, kapıyı kilitleyerek

İslam tarihi

Zehrü-r Riyaz’da anlatıldığına göre, kıyamet günü bir kul Allah Teala’nın huzuruna getirilir. Allah Teala: ”Falancanın emanetini geri verdin mi?” diye sorar. Kul:

Dini Hikayeler

Bir kadın, çocuğunun elinden tutmuş vaziyette Gavsül Azam Abdülkadir Geylani Hazretleri’nin huzuruna geldi. – Ey sultan!

İslam tarihi

Karun yerin dibine nasıl battı? Karun, fahişe bir kadına mal verip ona;

Selçuklu tarihi

Hasan Sabbah neden ortaya çıktı?

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x