Ana Sayfa İslam tarihi Firavun Hz Musa’ya neden yalvardı? – Hz Musa asasına dayanıp yürümeye devam etti. Öyle ki sonunda Harun’la karşılaştı. İkisi birlikte Firavun’a gittiler. Uzun bir müddet Firavun’un kapısında, kendilerine izin verilmediği için beklediler. Uzun ve yorucu bir bekleyişten sonra onlara (Firavun’un huzuruna girmeleri için) izin verildi. İkisi, Firavun’a:

Firavun Hz Musa’ya neden yalvardı? – Hz Musa asasına dayanıp yürümeye devam etti. Öyle ki sonunda Harun’la karşılaştı. İkisi birlikte Firavun’a gittiler. Uzun bir müddet Firavun’un kapısında, kendilerine izin verilmediği için beklediler. Uzun ve yorucu bir bekleyişten sonra onlara (Firavun’un huzuruna girmeleri için) izin verildi. İkisi, Firavun’a:

0
Firavun Hz Musa’ya neden yalvardı? – Hz Musa asasına dayanıp yürümeye devam etti. Öyle ki sonunda Harun’la karşılaştı. İkisi birlikte Firavun’a gittiler. Uzun bir müddet Firavun’un kapısında, kendilerine izin verilmediği için beklediler. Uzun ve yorucu bir bekleyişten sonra onlara (Firavun’un huzuruna girmeleri için) izin verildi. İkisi, Firavun’a:
PAYLAŞ:

Hz Musa, ailesini alıp (Mısır’a gitmek üzere) yola çıktığında Yüce Allah, Kuran-ı Kerim’de sana anlatmış olduğu ateş, asa ve el olayları meydana geldi. Hz Musa, Yüce Allah’a (Mısır’da iken) öldürmüş olduğu kişiden dolayı Firavun’un kavminden çekindiğini ve dilinde bulunan düğümü yani peltekliği şikayet etti. Çünkü Hz Musa’nın dilinde biraz pelteklik vardı. Bu pelteklik, birçok sözü söylemesine engel oluyordu. Bundan dolayı Hz Musa, Rabbinden, kardeşi Harun’la kendisine yardım etmesini istedi. Buna göre Harun, Hz Musa’ya destek olacak ve onun dilinin açık bir şekilde söyleyemediği pek çok şeyi konuşacaktı. Yüce Allah, Hz Musa’nın bu isteğini yerine getirdi ve onun dilindeki peltekliği çözdü. Harun’a da vahyetti. Çünkü Yüce Allah, Harun’a, çıkıp Hz Musa’yı karşılamasını emretti.

Hz Musa asasına dayanıp yürümeye devam etti. Öyle ki sonunda Harun’la karşılaştı. İkisi birlikte Firavun’a gittiler. Uzun bir müddet Firavun’un kapısında, kendilerine izin verilmediği için beklediler. Uzun ve yorucu bir bekleyişten sonra onlara (Firavun’un huzuruna girmeleri için) izin verildi. İkisi, Firavun’a:

-”Biz Rabbinin elçileriyiz.” (Taha 20/47) dediler. Firavun da:

-”Ey Musa! Sizin Rabbiniz kimdir?” (Taha 20749) dedi.

Hz Musa, Firavun’a, Allah’ın sana anlattığını haber verdi. Firavun:

-‘Ne istiyorsunuz?’ dedi ve Musa’ya, öldürülen adamı hatırlattı.

Hz Musa da, Firavun’a (Kur’an’da) işittiğin şekilde mazeret belirtti. Ona:

-‘Ben size Rabbinizden açık bir delil getirdim. Artık İsrail oğullarını benimle birlikte gönder!’ dedi. Firavun bu teklifi kabul etmeyip:

-”Eğer bir mucize getirdiysen ve gerçekten doğru söylüyorsan, onu göster bakalım!” (el-Araf,7/105-106) dedi.

Bunun üzerine Hz Musa asasını yere attı. Bir de ne görsünler, o asa, büyük bir yılan haline dönüşmüş ve hızlıca Firavun’a doğru hareket ediyordu. Firavun bu yılanın kendisine doğru geldiğini görünce, ondan korktu ve tahtından düştü. Bu yılanı kendisinden alıkoyması için Hz Musa’dan yardım istemeye başladı. Hz Musa (onun bu isteğini) yaptı. Sonra Hz Musa elini koynuna koyup çıkarınca bir hastalık yani alaca hastalığı olmaksızın Firavun onu bembeyaz gördü. Sonra elini tekrar koynuna koyunca eli yine ilk renkteki şekline döndü.

Bunun üzerine Firavun, ne yapacağı hususunda çevresinde bulunan ileri gelen kimselerle istişare yaptı. Onlar da, ona:

-”Bunlar iki sihirbaz, sihirleriyle sizi yurdunuzdan çıkarmak ve sizin güzel örnek olan yolunuzu ortadan kaldırmak istiyorlar.” (Taha 20/63) dediler.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi

İslam tarihi

Hz Muhammed (s.a.v) ”Müslümanların hangisi üstündür?”

Moğol tarihi

Moğolların Ezan Zulmü – Gene bir şehrin harabesi ortasında Moğollar bir müezzini minareye çıkıp ezan okumaya mecbur ettiler. Müthiş istilacıların gittiğini zanneden

Dünya tarihi

Newton, Yerçekimi Kanunu’nu nasıl buldu?

Osmanlı tarihi

İlber Ortaylı’ya Fatih Sultan Mehmed hakkında sorulan bazı sorular ve Ortaylı’nın cevapları:

Selçuklu tarihi

Selçuk bey nasıl Müslüman oldu?

İslam tarihi

Allah Teala Yuşa bin Nun’a şöyle vahyeder: ”Kavminin hayırlılılarından kırk bin, şerlilerinden de altmış bin kişiyi helak edeceğim” Hz Yuşa:

İslam tarihi

Karun, sarayıyla birlikte nasıl helak oldu? ”Karun, Hz Musa’nın amcasının oğlu idi.”  Katade dedi ki: Tevrat’ı güzel okuduğundan dolayı Karun’a

İslam tarihi

Hz Muhammed – Üzüntü ve kederle karşılaşınca söylenecek sözler

Dini Hikayeler

Hazreti Ömer (r.a.) Sa’d bin Amir’i Hımıs’a hakim tayin etti. Bir müddet sonra, oranın ileri gelenlerine mektup yazıp, yardım yapmak maksadıyla, çevredeki fakirlerin kendisine bildirilmssini istedi. Liste geldiğinde bir de baktı ki en başta hakimin ismi var. Hz. Ömer:

İslam tarihi

Hasan-ı Basri Hz. – İnsanlar bu günahları işlediğinin farkına varmıyor, tevbe etmeden ölüyor.

İslam tarihi

Müslümanın kıyamette hesaba çekileceği ilk amel

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Şu kimseler lanetlidir

Osmanlı tarihi

Fatih Sultan Mehmed ve Hz Hızır’ın Ayasofya’daki Altın Top’un sırrı neydi? İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed bu hadiseyi bildiğinden kubbenin ortasına bir zincir

Dini Hikayeler

Hz Muhammed ”Allah Üstünlük Taslayanları Sevmez”

Dini Hikayeler

İsa a.s bir kabristandan geçerken azap gören bir kabir ehli gördü. Ve Allah-u Teala’dan azap sebebini sual etti. Allah (c.c): ‘’Ya İsa! Dua et de o kulum dirilsin de sana niye azap gördüğünü açıklasın.’’ Buyurdu. Hz. İsa (a.s) dua etti. Azap gören ölü dirildiğinde azap görme sebebini şöyle anlattı:

İslam tarihi

Yahudi Hahamlarının, Hristiyan Rahiplerinin ve Arap Kahinlerinin Peygamber (sav)’in gönderilmesinden bahsetmeleri

İslam tarihi

Hz Muhammed (s.a.v) ”Cehennem ehli beş sınıftır”

Türk tarihi

Bosnalılar nasıl İslamlaştı, Türkleşti – İlber Ortaylı

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Ümmetimin kötüleri, cehenneme ilk sevk edilecek olanlar o kimselerdir ki,

İslam tarihi

Ka’b el-Ahbar şöyle anlatır: Salih bir  kimse kabre konulduğunda salih amelleri olan namaz, oruç, zekat, sadaka hemen başına gelir. Azap melekleri ölüye  ayaklarından sokulmak istediğinde namaz şöyle diyerek onları engeller:

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x