Musa aleyhisselam zamanında bir kişi vefat etti. Zahiren fasık, günahkâr bir kişiydi. İnsanlar onu yıkamadan, kefenlemeden, üzerine namaz kılmadan, elleriyle de değil, ayaklarıyla iteleyerek çöplüğe attılar. Allah-u Zülcelal Musa aleyhisselama şöyle vahyetti: – >
Menü Kapat

Musa aleyhisselam zamanında bir kişi vefat etti. Zahiren fasık, günahkâr bir kişiydi. İnsanlar onu yıkamadan, kefenlemeden, üzerine namaz kılmadan, elleriyle de değil, ayaklarıyla iteleyerek çöplüğe attılar. Allah-u Zülcelal Musa aleyhisselama şöyle vahyetti:

Musa aleyhisselam zamanında bir kişi vefat etti. Zahiren fasık, günahkâr bir kişiydi.

İnsanlar onu yıkamadan, kefenlemeden, üzerine namaz kılmadan, elleriyle de değil, ayaklarıyla iteleyerek çöplüğe attılar. Allah-u Zülcelal Musa aleyhisselama şöyle vahyetti:

– “Filan yerde, benim bir Evliyam vefat etti. Git onu yıka, üzerine namaz kıl, onu teçhiz edip defnet!”

Musa aleyhisselam oraya gidip köy halkına:

– Bugün burada, böyle bir insan öldü mü? Diye sordu. Halk:

– Evet, böyle birisi Öldü, fasıklardan birisiydi. Onu bir mezbeleliğe, çöplüğe attık, kimse ona yaklaşmadı, dediler.

Musa aleyhisselam:

– “Onu bana gösterin” dedi. Gösterdiler. Baktı ki bir çöplüğün içindedir.

Allah-u Zülcelal’e şöyle münacatta bulundu:

– Ya Rabbi! Sen bana, onu gusletmemi, kefenlememi, üzerine namaz kılmamı emrettin. Fakat kulların, onun zahiren fasıklardan birisi olduğuna şehadet ediyorlar.

Allah-u Zülcelal şöyle buyurdu:

– Kullarım doğru söylüyor, fakat ben onu üç şey için affettim. Ben merhamet edenlerin en çok merhamet edeniyim.

Musa aleyhisselam merak etti. Allah’a münacaat edip:

– Ya Rabbi! Bu kadar hoşuna giden, bu üç şey neydi? Diye yalvardı. Allah-u Zülcelal şöyle buyurdu:

– Ya Musa! Bana dedi ki: “Ya Rabbi! Ben sana isyan ediyorum. Fakat bunu istemeyerek yapıyorum. Kalben pişman oluyorum, hiç sana âsi gelmeyi istemiyorum. Heva-i nefsime uyduğum için şeytanı üzerime musallat ettiğin için ve kötü arkadaşlarla beraber olduğum için mağlup oluyor, istemeyerek âsi oluyorum. Sen benim kalbimi bilirsin ya Rabbi! Eğer isteyerek, muhabbetle, aşkla âsi oluyorsam, benim cezamı ver.”

İkinci olarak bana şöyle dedi:

– “Ya Rabbi! Benim vücudum o fasıklarla, o günahkâr olan kimselerle, o pis insanlarla beraber idi. Fakat ruhum Evliyalarınla beraber idi. Daima kalben onları, onların sohbetlerini, meclislerini istiyordum.

Üçüncü olarak bana şöyle dedi:

– “Ya Rabbi! Sen benim kalbimi biliyorsun ve zahiri olarak da görüyorsun ki; ben daima senin salih kullarını seviyorum. Bir fasıkla bir salih, bir istekleri için benim yanıma geldiklerinde, önce salihin isteğini yerine getiriyordum. ‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x