Firavun’un katına çıktıklarında Hz. Musa’yı onun kucağına koydu. Kucağına oturmaktayken Musa, Firavun’un sakalını tuttu. Öfkelenen Firavun

0
5763
firavun
Paylaş

Loading

Hz Musa gelişip büyüyünce Firavun’un hanımı, Hz Musa’nın annesine bir gün tayin edip:

-‘Oğlumu bana getir de (onu) göreyim!’ dedi.

Hz Musa’nın özel hizmetkarlarına, dadılarına ve hazinedarlarına:

-‘Bugün hepiniz oğlumu hediyelerle karşılayacaksınız. Ben de onu huzur içinde görmeliyim. Her biriniz, ona neler sunduğunu ve nasıl davrandığını bana teker teker anlatsın!’ şeklinde talimat verdi.

Hz Musa, annesinin evinden çıkıp Firavun’un hanımının yanına varıncaya kadar, saygı hediye ve ikramlarla karşılandı. Saraya girerken de Firavun’un hanımı tarafından hediye ve ikramlarla karşılandı. Sevgi gösterilerine mazhar oldu. Kendisine iyi bakmış olduğu için annesine fazlaca bahşiş verdi. Sonra Firavun’un hanımı:

-‘Musa’yı Firavun’a götüreyim, o da Musa’ya ikram ve bağışta bulunsun!‘ dedi.

Firavun’un katına çıktıklarında Hz. Musa’yı onun kucağına koydu. Kucağına oturmaktayken Musa, Firavun’un sakalını tuttu. Öfkelenen Firavun onu yere bıraktı. Allah’ın düşmanı fesatçılar:

-‘Allah’ın, peygamber Hz İbrahim’e verdiği sözü biliyor musun? İşte bu çocuk senin yerine geçeceğini ve seni mağlup edeceğini düşünüyor!’ dediler.

Bunun üzerine Firavun, eli bıçaklı devriyelere, Hz Musa’yı boğazlamaları için haber gönderdi.

Bu da imtihanlardan biri ve en şiddetlisidir ey İbn Cübeyr!

Diğer taraftan Firavun’un hanımı koşarak geldi ve:

-‘Bana bağışlamış olduğun bu çocuk hakkındaki düşünceni değiştirmene sebep olan şey nedir?’ diye sordu. Firavun:

-‘Görmüyor musun? Beni mağlup edip üste çıkmaya çalışıyor!’ dedi. Hanımı, Firavun’a:

-‘Gel, kendi aramızda bir deney yapalım. Böylelikle gerçeği öğrenmiş olursun. İki ateş közü ile iki inci tanesini getir, çocuğun önüne bırak. İncileri tutup ateş közlerinden uzak durursa aklının erdiğini anlarsın. Yok eğer ateş közlerini tutup incilere yanaşmazsa aklının ermediğini anlarsın. Ateş közlerini incilere tercih etmeyen kimsenin, akıllı bir kimse olmayacağını bilirsin!’ diye teklifte bulundu.

Bunun üzerine Hz Musa’nın önüne iki ateş közü ile iki de inci bıraktılar. Hz Musa hemen ateş közlerini tuttu. Elini yakmasından korktuğu için Firavun’un hanımı, ateş közlerini Hz Musa’nın elinden hemen alıp attı ve Firavun’a da:

-‘Görmüyor musun? dedi.

Hz Musa, elini incilere uzatmak istemişti, fakat Yüce Allah elini geri çekip ateş közüne uzattırmıştı. İşte böylelikle Yüce Allah, emrini mutlaka yerine getirir.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz