Ana Sayfa İslam tarihi Sonra Yüce Allah, Hz Musa’ya elini koynuna koymasını emretti. Sonra da elini çıkarmasını emretti. Bir de ne görsün, cilt hastası olmadığı halde

Sonra Yüce Allah, Hz Musa’ya elini koynuna koymasını emretti. Sonra da elini çıkarmasını emretti. Bir de ne görsün, cilt hastası olmadığı halde

0
Sonra Yüce Allah, Hz Musa’ya elini koynuna koymasını emretti. Sonra da elini çıkarmasını emretti. Bir de ne görsün, cilt hastası olmadığı halde
PAYLAŞ:

Sonra Yüce Allah, Hz Musa’ya elini koynuna koymasını emretti. Sonra da elini çıkarmasını emretti. Bir de ne görsün, cilt hastası olmadığı halde eli ay gibi bembeyaz olmuş ve ışıl ışıl parlıyordu. İşte bu sebepledir ki Yüce Allah şöyle buyurdu: ”Elini koynuna sok ki kusursuz, bembeyaz olarak çıksın! Korkudan açılan kollarını kendine çek.” (el-Kasas, 28//32) Bunun manasının şöyle olduğu da söylenmiştir: Korktuğun zaman elini kalbinin üzerine koy ki, kalbin sakinleşsin.

Her ne kadar bu, Hz Musa’ya özgü bir şey olsa da onun peygamberliğine iman etmenin bereketinin gereği olarak her kim korktuğu zaman elini kalbinin üzerine koyarsa peygamberlere uyduğu için bundan fayda görür ve korkusu yok olup gider.

Yine Yüce Allah, Neml süresinde bu konuyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

”Elini koynuna sok, kusursuz bembeyaz çıkacaktır. Dokuz mucize ile Firavun’a ve kavmine git. Çünkü onlar fasık bir kavim oldular.” (Neml, 27/12)

Yani (Hz Musa’ya verilen ve peygamberliğini ispatlayan) bu iki delil/mucize; asa ve el… İşte Yüce Allah’ın ”İşte bunlar, Firavun ve ileri gelenlerine karşı, Rabbinden sana verilen iki mucizedir. Çünkü onlar, yoldan çıkan bir kavim olmuşlardır!” (el-Kasas, 28/32) ayetinde (”bu ikisi” diye) işaret edilen iki burhan/mucize, bunlardır.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi

Haberler

II.Bayezid’in, Şehzadeliğinde Bazı Zararlı Maddeleri kullandığı doğru mu?

Osmanlı tarihi

Kanuni Sultan Süleyman’ın vasiyeti – O sırada küçük bir sandık ile yaklaşan kişi elindekini tabutun içine sıkıştırmaya çalıştı. Durumu görenler olayı hayretle karşıladı.

Dini Hikayeler

Peygamberimiz’e bir gün Ebu cehil rastlamış ve şöyle söylemişti: – Ya Muhammed ne çirkinsin. Senin gibi çirkin adam görmedim. Hz. Rasulallah (s.a.v.) ona:

Dini Hikayeler

İsa Aleyhisselâm bir Yahudi ile yola çıkar. Yanlarına ekmeklerini de almışlardı. Fakat Hz. İsa’nın iki, Yahûdinin ise üç ekmeği vardı. Yahudi, Hz. İsa’ya göstermeden ekmeğin birini yedi. İsa aleyhisselâm,

İslam tarihi

Allah Teala’nın Miraçta Peygamberimize Nasihatı

İslam tarihi

Lanet olasıca iblis, ömrü boyunca eşi benzeri görülmedik üç çığlık atmıştır. Bu olaylar şunlardır: – Abdulkadir Geylani Hz.

İslam tarihi

” Hz Üzeyir, Rabbine yalvarırken: -”Ey Rabbim! Sen mahlukatı yaratıyor, dilediğini saptırıyor dilediğini de hidayete erdiriyorsun!”’ dedi. Üzeyir’e:

Dini Hikayeler

İsa a.s bir kabristandan geçerken azap gören bir kabir ehli gördü. Ve Allah-u Teala’dan azap sebebini sual etti. Allah (c.c): ‘’Ya İsa! Dua et de o kulum dirilsin de sana niye azap gördüğünü açıklasın.’’ Buyurdu. Hz. İsa (a.s) dua etti. Azap gören ölü dirildiğinde azap görme sebebini şöyle anlattı:

Dini Hikayeler

Hz. Ömer’in (R.A.) halifeliği döneminde ibadet ehli, son derece takva sahibi bir genç vardı.Bu gencin evine giden yolu bir kadının kapısının önünden geçiyordu. Kadın her defasında gencin yoluna çıkarak çirkin tekliflerde bulunuyor, fakat

İslam tarihi

Hz Yusuf, Mısır’da nasıl satıldı?

Dini Hikayeler

Hz Ebubekir ”Ağızdaki Taşın Hikmeti”

Osmanlı tarihi

2. Bayezid, oğlu Yavuz Sultan Selim’e kızılcık çubuğu ile sekiz defa neden vurmuştur?

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim’i Büyük İskender’den ayıran özellik

Türk tarihi

Türk kelimesi ilk olarak hangi kaynaklarda geçer? – Ahmet Taşağıl

İslam tarihi

Karınca yuvasını yakan Hz Üzeyir peygambere Allah’u Teala’nın ikazı

Göktürk Tarihi

Bilge Kağan ihtilalle nasıl hükümdar oldu?

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Şu dört şeyi kim kendinde bulundurursa, Allah onun için cennette bir ev yapar ve o daima Allah’ın büyük nuru ve tecelliyatı içinde olur:

Moğol tarihi

Stalin 30.000 Moğol’u neden idam etti? Cengiz Han’ın Shankh Tapınağı’nda tutulan ruhunun simgesini birisi gizlice kurtardı, saklamak için

Ünlülerden sözler

MEVLANA SÖZLERİ

Timur tarihi

Timur’un ilginç ceza yöntemleri var. Birkaç örnek vermek gerekirse, mesela bir şehri tamamen

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x