Anlatıldığına göre Hz Zekeriyya bir gün Yahudilerden kaçar. Onlar da peşine düşerler. Peşindekiler ona yaklaştığında bir ağaç görür:

”Ey ağaç beni içine al” diye yakarır. Ağaç ikiye yarılıp Hz Zekeriyya’yı içine alır ve kapanır. Bu sırada İblis gelerek Yahudilere Hz Zekeriyya’nın yerini gösterir. Bir testere ile ağacı ikiye keserek Hz Zekeriyya’yı öldürmelerini telkin eder. Onlar da İblis’in dediğini yaparlar. Allah Teala’ya değil de bir ağaca güvendiği için başına böyle bir musibet gelir ve testereyle ortadan ikiye bölünür.

OKU
Hz Musa - Bir Defa Kelime-i Tevhid Getirmenin Üstün Derecesi

Rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

”Allah Teala buyuruyor ki: Kulum, başına bir sıkıntı geldiği an bana sığınırsa o benden bir şey istemeye kalmadan ben ona istediğini veririm. Bana değil de başka bir varlığa sığınırsa gök kapılarını üzerine kilitlerim.”

Testere başını kesmeye başladığında Hz Zekeriyya acıyla feryat etmeye başlar. Bunun üzerine: ”Ey Zekeriyya, Allah: ”Niçin belaya sabretmiyorsun! Şayet ikinci kez feryat edersen adını peygamberler defterinden silerim!’ buyuruyor.” Bu ihtar üzerine Hz Zekeriyya dişlerini sıkar, iki parça oluncaya kadar sabreder.

OKU
Hz Davud'un cehennem hakkındaki sözü

Aklı başında kişiye düşen, bela ve musibetler karşısında şikayet etmeyip sabretmek ve bunun karşılığında dünya ve ahiret azabından kurtulmaktır. Unutulmamalıdır ki, belaların en ağır ve şiddetli olanları peygamberlere ve Allah dostlarına gelir.

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code