İblis meleklerden değil, cinlerden olduğu için nefis sahibidir. Melekler Allah’a (cc) hiçbir şekilde itaatsizlikte bulunmazken, İblis taşıdığı nefis yüzünden kibirlenerek Hz. Âdem’e secde etmemiştir. İblisin kibre girmesinin sebebi şöyle anlatılmaktadır.
Yeryüzünde ilk yaşayan cinler aralarında bozgunculuk çıkarıp, birbirlerini öldürdüler. Bunun üzerine Allah(cc) İblis’i meleklerden meydana gelen bir ordunun başına geçirip, cinlere karşı savaşmakla görevlendirdi. Sonunda bu cinler denizlerdeki adalara ve dağların başlarına kaçmaya zorlandı. İblis bu başarıdan dolayı gururlanmış ve “ben, şimdiye kadar hiç kimsenin yapmadığı bir şeyi yaptım.” demiştir. Allah (cc) İblis’in kalbine gelen bu gururu bilmiş, fakat onunla birlikte savaşan diğer melekler bilememişlerdir.
Sonra Allah(cc) Hz. Âdem’i yaratmış ve İblis ile meleklere  “Âdem’e secde edin!” diye emretmiştir. Fakat İblis taşıdığı bu gururdan dolayı “ben ondan hayırlıyım, çünkü beni ateşten onu ise çamurdan yarattın” diyerek itiraz etmiş böylece Allah’ın (cc) rahmetinden kovulup, kâfirlerden olmuştur.

OKU
Hz İsa - Allah'a nasıl vasıl olunur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code