II.Bayezid’in, Şehzadeliğinde Bazı Zararlı Maddeleri kullandığı doğru mu?

0
128

Otuz bir yıl Osmanlı tahtında kalan Sultan II.Bayezid, Fatih’in şehzadelik yıllarında Gülbahar Hatun’dan Dimetoka Sarayı’nda  dünyaya geldi. Devrin tanınmış alimlerinden ve kumandanlarından hususi dersler alarak yetişti. Devlet işlerinde tecrübe kazanması için dokuz yaşında iken Hadım Ali Paşa nezaretinde Amasya sancağına gönderildi. 1473’te Akkoyonlu lideri Uzun Hasan karşısında alınan  Otlukbeli Zaferi’nde Osmanlı ordusunun sağ kanadının kumandanlığını yaptı.

Fatih, büyük ümitler bağladığı bu oğlu ile padişahlığının son yıllarında beklemediği imtihan yaşadı. Şehzade Bayezid, Amasya’daki şehzadelik yıllarında bir ara çevresindeki bazı tarihçilere göre birtakım zararlı maddelere alıştı. Oğlunun durumunu haber alan Fatih, Lala Fenarizade Ahmed Bey’i İstanbul’dan gönderdiği bir mektupla sert bir şekilde ikaz etti ve derhal tedbir almasını  istedi. Lala üzerine düşenleri yerine getirirken Şehzade Bayezid de babasına hitaben mektup yazdı. Kullandığı maddeleri zayıflamak için aldığını ancak artık vazgeçtiğini ifade ederek ondan af diledi. Konumuna yakışmayan kötü alışkanlıklardan vazgeçmekle kalmadı, farklı bir hayatın içine girerek sofu oldu ve Osmanlı tarihinde Veli Beyazid unvanıyla anıldı.

II.Beyazid uyuşturucu kullandığı ve içki içtiğine dair söylentiler, yaşadığı dönem ve mekan tahkik edildiğinde delilsiz isnatlar şeklinde kalmaktadır. Haddizatında şeyhülislamlar verdikleri fetvalarla haşhaş, afyonlu şurup, afyon ve esrar gibi bütün uyuşturucu maddelerin dinen haram olduklarını açıkça ifade etmişlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz