Onca imtihan ve savaştan sonra Hz Musa kavmi artık Kudüs önlerindedir. Allahu Teala onlardan şehre girerken günahlarını itiraf etmelerini ve tevbe ile içeriye girmelerini ister. Mabed Tepesi’ni gördüklerinde, ”Het het” (Günah günah) diye haykırmaları ve arınma talebi ile girmeleri istenir. Ancak İsrailoğulları böyle yapmaz. Beytü’l Makdis’i görür görmez 

0
1344
Paylaş

Loading

Hz Musa, kavmini Mısırlıların zulmünden kurtarıp Kızıldeniz’in  karşısına geçirir geçirmesine ama acaba bu kavim vadedilmiş topraklara girmeye layık mıdır? Sina ve Ürdün çöllerinde başlar imtihan. Allah’ın gönderdiklerine sadakat gösterecekler mi, yoksa eski firavunların dini olan putlara tapmaya devam mı edecekler?

İlk sınavı Hz Musa Sina Dağı’na çıktığında verecekler ve peygamberlerine oracıkta ihanet edip Mısır Tanrısı Hator’a  (inek-buzağı tanrı) dönecekler. Çöl tevekkül gerektirir. Her gün bıldırcın eti ve kudret helvası gelse de… Ama olmuyor, evvelki bölümlerde de anlattığımız üzere isyanları, itaatsizlikleri devam ediyor.

Onca imtihan ve savaştan sonra Hz Musa kavmi artık Kudüs önlerindedir. Allahu Teala onlardan şehre girerken günahlarını itiraf etmelerini ve tevbe ile içeriye girmelerini ister. Mabed Tepesi’ni gördüklerinde, ”Het het” (Günah günah) diye haykırmaları ve arınma talebi ile girmeleri istenir. Ancak İsrailoğulları böyle yapmaz. Beytü’l Makdis’i görür görmez  ”Hınta hınta” (Buğday buğday) diye bağırırlar. Onların bu itaatsizliği, arkasından gazap getirir. Kavmin içinde salgın hastalıklar zuhur eder ve itaatsizliğe devam eden niceleri  helak olur. İşte bu hadiselerin yaşandığı yer olması sebebi ile bu kapıya Babü’l-Heta denir. Tarihte meydana gelmiş  bu ibretlik hadise elbette hem İsrailoğullarının hem de Allah’ın nice insanının kulağına küpe olmuş olmalıdır ki İslam sonrasında bu kapı, içinden geçilirken daima tevbe edilen bir kapı haline gelmiştir. Hıtta kapısı’ndan geçerken günahlarından af dileyenlerin affedileceğine inanılmıştır.

Tefsir alimlerinin ekserisinin tasdiki ile Bakara Suresi’nin 58 ve 59. ayetlerinde bu kapıdan ve bu kapı civarında İsrailoğullarının başından geçen hadiselerden bahsedilmektedir.

Kudüs


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz