Bumin Kağan, Juan Juan kağanı A-na-ku-i'nın, kızını isteyince A-na-ku-i çıldırdı adeta. Usunu yitirdi. Bu hadsizlikti ve yanıtı verilmeliydi. Bir elçi gönderdi ve şunu söyledi Bumin'e: - Dtarihi
Göktürk TarihiBumin Kağan, Juan Juan kağanı A-na-ku-i'nın, kızını isteyince...

Bumin Kağan, Juan Juan kağanı A-na-ku-i’nın, kızını isteyince A-na-ku-i çıldırdı adeta. Usunu yitirdi. Bu hadsizlikti ve yanıtı verilmeliydi. Bir elçi gönderdi ve şunu söyledi Bumin’e:

-

İşin kötü yanı Juan Juanlara hala bağlıydılar. Onlara demircilik yapıyorlardı. Savaşlarda er veriyorlardı. Canlarını sıkan buyruklara bile ses etmiyorlardı.

   

Çağı gelene dek!

Bumin, geleceği hazırlanırken, aynı dili konuştukları benzer törelerle yaşayan Töles boylarına olan ilgisini artırıyordu. Tölesler il kurmak için ona gerekliydiler.

Keulan ırmağından Hazar denizine kadar olan sahaya dağılmışlardı Tölesler.

   

Çok kalabalıktılar ve Juan Juan baskısından bıkmışlardı. Onlar da il kurmak hevesindeydiler. Ani bir baskınla Juan Juanları vurmak için hazırlanıyorlardı.

Juan Juan kağanı Tölesleri durdurmak, kalkan başlarını kesmek için Bumin’i görevlendirdiğinde bir hata yaptığının farkında değildi. İki aynı köklü savaşsalar da bu bir bağlantı kurmaktı onlar için. Aynı olduklarını, benzer olduklarını anlamaktı. Anlaşabileceklerini bilmekti.

Juan Juan kağanı bu hatayı yaptı.

   

Bumin Töleslerin üzerine ordu çıkardı. Onları hazırlık yaparken yakaladı ve vurdu.

Bumin Tölesleri yendi. Onları Juan Juanlara değil de kendisine bağladı.

”Benim budunum olun! Juan Juanların sonu geldi.”

   

Yaklaşık 50 bin çadır olan bu boylara gelecek için vaatler sunuyordu Bumin. Birlik olmalıydılar.

Tölesler Bumin’e inandılar ve bağlandılar.

Bumin, yaşama da geleceğe de başka gözle bakmaya başladı. Güneybatısı Wei ili elçi göndermiş, Töles boyları buyruğuna girmişti. Bir adım daha atmasının zamanı gelmişti.

   

Ne yapmalıydı?

Soylu bir hatun almak çok işine yarardı. Bunun için de ya Güneybatısı Wei ili ya da Juan Juanlar seçki olarak önündeydi.

Bumin, her şeyi göze aldı ve Juan Juan kağanına üst orunlu bir erini gönderdi:

   

”Juan Juan kağanının kızını bana iste!”

Elbette büyük cüretti.

Reddedilme olasılığı büyüktü ve sonucu da tehlikeli olabilirdi, ancak yapılması gerekenin, çağı geçmeden yapılması gerekiyordu. Kendisini Juan Juan kağanına eşit görmeye başlamıştı.

   

Juan Juan kağanı  A-na-ku-i, kızı istenince çıldırdı adeta. Usunu yitirdi. Bu hadsizlikti ve yanıtı verilmeliydi.

Bir elçi gönderdi ve şunu söyledi Bumin’e:

”Sen benim sıradan (adi) bir demircim olan budunun başısın. Sen bir hiçsin. Benim kölemsin. Benim kızımı istemeye nasıl cesaret edersin? Bunun hesabını vereceksin.”

Bu sözler büyük hakaretti.

Üstelik elçi, kağanı A-na-ku-i’ye güvenerek sözleri daha da abartmış, Bumin’in yüzüne karşı büyük bir terbiyesizlik yapmıştı.

Bumin çok kızdı. İlk yaptığı iş kendisine hakaret sözleri eden Juan Juan elçisini öldürtmek oldu. Başını da A-na-ku-i’ye gönderdi. Böylece tepkisini göstermişti. Bu da Juan Juan kağanına hakaretti ve sonu gelecekti.

Elçi öldürmek savaş nedeniydi.

Savaş konusunda Bumin daha iyi durumdaydı, çünkü Tölesleri yanına çekmişti. A-na-ku-i bunu bilmiyordu.

Kutlu Bir Tarih Aşina Soyu – Ahmet Haldun Terzioğlu

Son İçerikler

Selçuklu Sultanı Alp Arslan 1064 yılında Kafkas seferine çıktı.Ani önlerine geldiğinde Karargahını şehrin karşısındaki araziye kurdurdu.Ani Kalesine hucuma geçmeden önce askerlerine şöyle hitap ediyordu:

Selçuklu Sultanı Alp Arslan 1064 yılında Kafkas seferine çıktı.Ani önlerine geldiğinde Karargahını şehrin karşısındaki araziye kurdurdu.Ani Kalesine hucuma geçmeden önce...

Timur ve Cengiz Han’ın doğduğunda avuçlarında kan bulunması ne anlama geliyor?

Timur ve Cengiz Han'ın hayat hikayelerinin benzeştirildiğini düşünüyor musunuz? Örneğin avucunda kan bulunması efsanesi gibi... Tabii, bu doğru... Aynı zamanda...

Hz Muhammed (sav) – Bana altı hasleti garanti edin, ben de size cenneti garanti edeyim:

Bana altı hasleti garanti edin, ben de size cenneti garanti edeyim: 1- Namaz (vaktinde eda etmek) 2- Zekat (zamanında vermek) 3- Emanete...

Hz Muhammed (sav) – İnsanoğlunun 3 dostu vardır

''Mal biriktirip onun çokluğuyla övünmek sizi aldattı. Ademoğlu: Malım, malım der! Halbuki yiyip tükettiğinden, giyip eskittiğinden ve sadaka verip...

Hasan el-Basri der ki; İblis şöyle der: ”Ümmeti Muhammed’i günah işlemeleri için ayattım, fakat onlar hemen tevbe ederek benim belimi kırdılar. Ben de...

Hasan el-Basri der ki; İblis şöyle der: ''Ümmeti Muhammed'i günah işlemeleri için ayattım, fakat onlar hemen tevbe ederek benim belimi...

Büyük İskender’in: ”Doğu ve Batı ülkelerini nasıl fethettin? sorusuna cevabı:

Büyük İskender'e demişler ki: ''Doğu ve Batı ülkelerini nasıl fethettin? Senden önceki hükümdarların, seninkinden pek çok hazineleri, malları, askerleri...

Mutlaka Okumalısınız

4. Murad, eğer kardeşi İbrahim’i öldürtseydi Osmanlı hanedanı sona mı erecekti?

Hanedanı kurtaran bir bakıma Kösem Mahpeyker Sultan olmuştur. İbrahim'i...

Kazım Karabekir – Erzincan’dan Erivan’a Ermeni Katliamları:

"Askerimizin Erzincan'a girmesini müteakip bizzat Erzincan'a gittim. Kendi gözlerimle...

Bunları da BeğenebilirsinizÖNE ÇIKANLAR
Size Tavsiye Ediliyor