Allah Teala gökleri ve yeri yaratınca Sur’u da yaratıp İsrafil’in eline verdi. O da onu ağzına koyarak ”Ne zaman  üflemekle emrolunacağım” diye  gözlerini Arş’a  dikerek bekler vaziyettedir. ”Ya Resulallah! Sur nedir?” diye sordum. Bana:

0
6660
Paylaş

Loading

Ebu Hureyre Peygamber Efendimiz’in şöyle buyurduğunu rivayet eder:

Allah Teala gökleri ve yeri yaratınca Sur’u da yaratıp İsrafil’in eline verdi. O da onu ağzına koyarak ”Ne zaman  üflemekle emrolunacağım” diye  gözlerini Arş’a  dikerek bekler vaziyettedir. ”Ya Resulallah! Sur nedir?” diye sordum. Bana: ”Nurdan bir boynuzdur” diye cevap verdi. ”Ya Resulüllah, nasıl bir şeydir”diye sordum. O da bana: ”Çok büyük bir daire  şeklindedir.  Beni Hak dinle Peygamber olarak gönderen Allah Teala adına yemin ederim ki büyüklüğü yerle gök arası genişliğindedir. İsrafil bu sura üç kere üfler: Birinci üflemeyle herkesi ürkütür, ikincisiyle hepsini öldürür, üçüncüsüyle hepsi tekrar dirilir. Üçüncü üfleyişten sonra ruhlar ortaya çıkarak gök ile yer arasını arılar gibi doldururlar ve genizlerden bedenlere girerler” sonra Peygamberimiz şöyle buyurdu:

”Toprağı yarılarak yerden  ilk çıkacak olan benim.”

Başka bir hadiste  Peygamber Efendimiz’in şöyle buyurduğu rivayet edilir:

Allah Teala, Cebrail, Mikail ve İsrafil’i yeniden diriltince bunlar hemen yanlarına Burak’ı ve bir de cennet elbisesi alarak Peygamberimizin kabrine gelirler. O sırada kabrin toprağı yarılarak açılır. Peygamberimiz Cebrail’e bakar ve

”Bugün, hangi gündür?” diye sorar. Cebrail O’na: ”Bugün Kıyamet günüdür, bugün haşr günüdür; bugün karar günüdür” diye cevap verir. Peygamberimiz ”Ey Cebrail, Allah ümmetime ne yaptı?” diye sorar. Cebrail de ”Müjde, üzerindeki toprak ilk açılan sensin” diye cevap verir.

Ebu Hureyre Peygamber Efendimiz’in şöyle buyurduğunu rivayet eder:

Allah Teala şöyle buyurur: ‘‘Ey insanlar ve cinler! Ben size gereken uyarıyı yapmıştım. İşte amelleriniz defterlerinizde yazılı. İyilik bulan Allah’a hamd etsin. Kötülük bulan da kendine kızıp dursun.”

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz