Kutluk Bilge Kagan Kimdir?

0
202

795 senesinde kagan erkek evlat bırakmadan ölünce Uygur ileri gelenleri ve halk kagan olarak Kutluk Bilge’yi uygun gördüler.

Kutluk Bilge 795 senesinde ”Ay Tengride Ülüğ Bulmuş Alp Uluğ Bilge” ünvanı ile tahta geçti.

Kutluk Bilge Kagan Hsieh-tieh kabilesindendi. Ama yaglakar soyadını  taşıyordu. Bu da onun evlatlık olabileceği düşüncesini ortaya koyuyordu. Kutluk Bilge Kagan halk tarafından cok seviliyordu. Fakat düşmanları da yok değildi. 795 senesinde Çinliler onu kutlamak için elçi gönderdiler. Kağan ilk iş olarak Karluk isyanın bastırılması Tibetlilerin ellerini Doğu Türkistan’dan çekmesi ve Kırgız Seferi ile meşgul oldu.

Özellikle Turfan Bölgesi’ne ve Doğu Türkistan şehirlerine büyük önem verdi ve gelecekte Uygurlar’ın göçüp yerleştiği yeni yurtlar hazırladı. Kaganın Kırgızlarla yaptığı mücadeleden sonra elde ettiği galibiyet, onun, Orta Asya tarihi açısından büyük ehemmiyet taşımasına neden oldu. Bu sefer ile Uygur Kağanlığı zirveye ulaşmış oldu.

Uygur Kaganlı’nın güçlenmesi T’ ang sülalesinin huzursuzluğunu arttırdı. Bu meseleye çare bulunması lazımdı. Çinliler’in yüzyıllardır işleyen manevi entrika politikası hemen faaliyete geçti. Ayrıca hudut şehirlerindeki garnizonlara daha becerikli kumandanlar tayin ettiler, muhafız sayısını arttırdılar ve surları takviyeye başladılar. Çinliler bu hazırlık içerisindeyken Kutluk Bilge Kagan  805 senesinde öldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz