Masonluğa kabul edilmeyen Adam Weishaupt, İlluminati örgütünü nasıl kurdu? | Dtarihi
Dünya tarihiMasonluğa kabul edilmeyen Adam Weishaupt, İlluminati örgütünü nasıl kurdu?

Masonluğa kabul edilmeyen Adam Weishaupt, İlluminati örgütünü nasıl kurdu?

-

İlluminati yüzyıllardır faaliyet gösteren gizli bir yapılanma ve büyük bir güç imparatorluğu. Onlar her ülkenin kaderini belirleyebilecek güç ve kudrete sahip! Para ise para,silah ise silah!…

Cizvit Tarikatı üyesi olan Yahudi asıllı hukuk profesörü Adam Weishaupt, İlluminati isimli gizemli bir örgüt kurdu.

Weishaupt aslında bir dönmeydi…

Bu bağlamda Adam Weishaupt bir dönmedir zira bir Cizvit tarikatı üyesi gibi görünmüş, aslında başka bir örgüte hizmet etmiştir.

Adam Wishaupt toplumun her bireyinin sosyal gelişme sağlaması gerektiğine inanıyor, her zaman yenilikçilik olması gerektiğini düşünüyordu. İşte bu fikriyatta bir dostu sayesinde Masonluk sayesinde tanıştı ve kendi fikirleriyle örtüştüğünü fark edince kendisini Masonların kollarına bıraktı.

Fakat Weishaupt’un tüm bu aşkla ve şevkle Masonluk adına verdiği uğraşlar hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

Masonlar Weishaupt’u kabul etmemişti.

Weishaupt, Mason localarına girememişti ama Masonların ritüel, gelenek ve ketumiyetlerini sıkı sıkıya inceledi ve gizlilik ilkelerini her daim araştırdı. Weishaupt Masonluktan da beslenen fikirlerini artık tatbik etmeye karar vermişti. Zira insanları yönetenler ”Aydınlanmış” kimseler olmalıydı ve bunun için de okuyan, araştıran, eleştiren bir toplum anlayışını benimsemişti.

Nihayet kendi örgünü kurmaya karar verdi ve bu örgüt bir ”Aydınlanmış” hareketiydi…

Adı; İlluminati yani Aydınlanmışlar…

Weishaupt pes etmedi ve büyük bir ketumiyet ile tam bir gizlilik ağı kurdu ve Masonların köklerini Mısır piramidlerinin inşasına kadar götüren efsanelerinden etkilenerek örgüt sistemini Mısır Piramidinin diziliş sitemiyle benzeşecek biçimde organize etti.

İlk kural gizlilikti…

Baron Knigge  gizli ilimlere ziyadesiyle meraklı ve bunun yanı sıra mertebe delisi, bu uğurda para harcamaktan çekinmeyen esrarengiz bir kişiydi. Daha önce Masonluğa kabul edilmiş ancak fazla merakı sebebiyle Çırak olarak kalmış, rutbe verilmeyince itiraz etmiş, nihayetinde itirazı sebebiyle Masonluktan ihraç edilmişti.

Baron Knigge, Adam Weishaupt’un mektubunu alınca ziyadesiyle sevindi çünkü Weishaupt ona gizemli bir teşkilatta yer almasının yanı sıra, yüksek rütbeler de teklif ediyordu.

Weishaupt özellikle bu törenlerden çok rahatsızdı çünkü ona göre İlluminati  cehalet ile mücadele eden bir Aydınlanma gurubuydu. Fakat Knigge’nin düzenlediği törenler bu ideolojiyi temsil etmiyordu.

Belli bir süre sonra Knigge ile Weishaupt’un arası açılır. Knigge de İlluminati’ye karşı propaganda yürüterek amaçları devletin yönetim sistemini ele geçirerek iktidar olma idealinin var olduğunu kulaktan kulağa fısıldayarak yaymıştı. Bu dedikolar nihayet Prens Karl Theodore’ye ulaştı ve İlluminati hakkında prensin emriyle inceleme başlatıldı.

Prens daha önceden varolan diğer gizli örgütlerin çeşitli komplolarını da bildiği için, tüm gizli örgütleri ayrım yapmaksızın yasa dışı ilan ederek yasakladı.

Bu dönemden sonra örgüt yer altına çekilmiş, Bavyera’da kalan örgüt üyeleri Şeytani ilan edilmiş ve ağır cezalar almış, örgütün kurucusu Adam Wishaupt ise kaçarak kurtulmuştu.

Adam Weishaupt’un cehalat ile savaşmak için kurduğu İlluminati örgütü komplo yazarı Webster’in sayesinde haksızlığa uğramış, Şeytani ve kara büyü ile uğraşan majist bir örgüt ilan edilmişti.

Fakat bu kuram Adam Weishaupt’un İlluminatisi değil, 13 aile tarafından yönetilen zihin kontrolü uygulamak suretiyle hükümetleri ve birçok kuruluşu ele geçirmek; dini inançları ortadan kaldırarak hümanist ve milli birçok etkeni yok etmek; Tanrı’nın cennet vaad eden kuralcı yasasına karşı, sahte özgürlük vaad eden Şeytani bilinci benimsemek; bu suretle en Şeytani hareket olan ahlaki sistemin çökmesini sağlayacak yasa dışı, ahlak dışı seksi normal olarak benimsetmek ve subliminal mesajlar yoluyla hafızalara sokrak tüm humanist sistemin çökmesini sağlamak ve bu sayede ”Yeni Dünya Düzeni” adı altında ”Tek Dünya Yönetimi” kurmayı hedefleyen modern İlluminati kuramıdır.

Gizli Örgütler ve Tarikatlar – Kursad Berkkan

Mutlaka Okumalısınız

x