İsmi ”Zerdüşt” olan bir kimse Ermiya peygamberle arkadaşlık etmişti. Zerdüşt adlı bu adam, (bir gün) Ermiya peygamberi kızdırdı. Bunun üzerine Ermiya peygamber ona beddua etti. Zerdüşt de,

0
7052
zerdüşt
Paylaş

Loading

Mecusilik dini Beştasb zamanında ortaya çıktı. Şöyle ki: İsmi ”Zerdüşt” olan bir kimse Ermiya peygamberle arkadaşlık etmişti. Zerdüşt adlı bu adam, (bir gün) Ermiya peygamberi kızdırdı. Bunun üzerine Ermiya peygamber ona beddua etti. Zerdüşt de, alaca hastalığına yakalandı. Zerdüşt (Filistin topraklarından) gidip Azerbaycan diyarına yerleşti. Beştaşb ile arkadaşlık kurdu. -Allah’ın lanet ettiği- kendisinin uydurduğu ”Mecusilik” dinini Beştasb’a telkin etti. Beştasb da oun telkin ettiği bu dini kabul etti, insanları da bu dine girmeye yönlendirdi ve onları (bu dine girmeye) zorladı. Bu dine girmekten kaçınan kimselerden büyük bir topluluğu öldürdü.

Beştasb’dan sonra oğlu Bahman Fars/Sasani hükümdarı oldu. Bahman meşhur ve kahraman Fars/Sasani hükümdarlarındandır. Buhtunnasr, bu üçüne de naiplik yapmış ve uzun zaman hayat sürmüştür. Allah onu kahretsin…”

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz