Meleklerin hocası cinlerden olan İblis nasıl kafir oldu? – >
Menü Kapat

Meleklerin hocası cinlerden olan İblis nasıl kafir oldu?

Anlatıldığına göre İblis’in dünya semasında Abid, ikinci kat semada Zahid, üçüncü kat semada Arif, dördüncü kat semada Veli, beşinci kat semada Taki, altıncı kat semada Hazin, yedinci kat semada Azazil idi. Fakat Levh-i Mahfuz’da ismi İblis idi, akıbetinden tamamen gafildi. Bir gün Allah Teala İblis’e, Adem’e secde etmesini emredince İblis: ”Onu bana üstün mü tutuyorsun? Ben ondan daha üstünüm; beni ateşten, onu topraktan yarattın!” diye cevap verdi. Allah Teala: ”Ben dilediğimi yaparım!” dedi.

İblis kendinin daha şerefli olduğunu düşünerek nefret ve kibirle Hz Adem’e secde etmekten yüz çevirdi. Melekler uzun süre secdeye kapanmış haldeyken o sap gibi ayakta dikildi. Melekler başlarını kaldırdığında onun secde etmediğini fark ettiler, bunun üzerine ikinci bir defa şükür secdesine gittiler. İblis hala onlardan yüz çevirerek ve yaptığına pişman olmayarak ayakta duruyordu.

Allah Teala, İblis’in güzel suretini bozdu; onu domuz şekline çevirdi. Başını deve başına, göğsünü büyük deve hörgücüne, yüzünü maymuna döndürdü. Gözleri, yüzü boyu uzanan iki yarık haline; burun delikleri hacamat çanağı gibi açılıp öküz dudağı haline; azı dişleri domuzunki gibi ağzından dışarı fırlamış hale geldi. Çenesinde yedi seyrek sakal kaldı.

Yüce Mevla onu önce cennetten, sonra gökyüzünden sonra da yeryüzünden kovarak adalara sürdü. Yeryüzüne ancak gizlice gelebilmektedir. Allah Teala’ya kibriyle karşı geldiği için kıyamete kadar lanet altındadır.

Bakınız, yakışıklı, dört kanatlı, çok bilgili, çok ibadet eden, meleklerin hocası İblis’e bunların hiçbiri fayda etmedi.

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x