Teoman Han’la evlendirilen Çin Prensesi Yen Shi, yarı Çinli yarı Türk melez bir tigin doğurduktan sonra tahtın kendi oğluna kalması için Mete’yi aradan çıkartmak istemiş ve

0
1061

Evet burada baba-oğulun arasını açan ve sonunda Mete’nin babasını öldürülmesiyle sonuçlanan gelişmeler hep Çin’in başının altından çıkmıştır. Zira Teoman Han’la evlendirilen Çin Prensesi Yen Shi, yarı Çinli yarı Türk melez bir tigin doğurduktan sonra tahtın kendi oğluna kalması için Mete’yi aradan çıkartmak istemiş ve binbir türlü entrikayla Teoman Han’ı da oğlunu öldürmeye ikna etmiştir.

Türk töresine göre, hakanın annesi de babası da Türk olması zorunluluğunu bulunmasına rağmen, bu melez çocuğu hakan yapmak isteyen ve böylece töreyi çiğneyen Teoman, Yen Shi’nin oyunlarıyla oğluna tuzak kurmuş ve onu Hunlar’ın ezeli düşmanı olan Yüezhiler’e rehin olarak vermiştir.

Sözümona Yüezhiler’le barış yapacağını ve teminat olarak da oğlu Mete’yi onlara gönderdiği söyleyen Teoman ki planı Yen Shi yapmıştır. Mete düşmanların elinde esirken düşmana saldırmış ve böylece kendi eli kirlenmeden oğlunun ölmesini istemiştir.

Tabi ki söz konusu Mete olunca bu plan işlememiş, koskaca kabilenin elinden tek başına kurtulan Mete, kendisine ölüme gönderen ve Çin melezi tigin hakan yapmak isteyen babasına isyan bayrağı açarak;

”Hakan bile olsa kimse töreyi çiğnemeyiz.” diyerek babasıyla harp etmiştir.

Emrinde sadece on bin çerisi olmasına rağmen, babasını alt etmeyi başaran Mete Han, tüm hükümdarlık yıllarını Çin’i dize getirmek ve Orta Asya’ya nizam vermek için harcamış ve Türk Töresi’nin en büyük muhafızı olmuştur. Bazen vatan, kandan da candan da atadan da evvel gelir vesselam.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz