Osman Gazi’nin gerçek ismi nedir? – Moravcsik, Bizans kaynakları üzerine yaptığı araştırmadan hareketle, 14. yüzyılda Osmanlılar’ın devlet ve hanedana adını veren kişiyi

0
15251
Paylaş

Loading

Moravcsik, Bizans kaynakları üzerine yaptığı araştırmadan hareketle, 14. yüzyılda Osmanlılar’ın devlet ve hanedana adını veren kişiyi Ataman olarak tanıdıkları, bu ismin ya Arapça kökenli Osman adının Türkçeleştirilerek halk ağzında bu duruma getirildiği, ya da daha büyük ihtimalle babasının Ertuğrul, kardeşlerinin Gündüz, Savcı, oğlunun Orhan gibi tam Türkçe adlar taşıdıklarını göz önüne alarak, onun adının aslen Ataman olduğunu, fakat İslam medeniyetinin tesiri ile Osman şekline büründüğünü iddia etmişti. Daha sonra Adnan Erzi de, o devirlere ait bazı kaynaklarda Osman adının, Tuman ve Otman şekillerinde görüldüğünü belirtip, Moravcsik’in iddiasına yaklaşarak, Osman Gazi’nin gerçek isminin bunlardan birisi olduğunu ileri sürdü.

Ancak her iki iddia da, tarihçiler arasında tasvip görmedi. Orhan Gazi devrinde Anadolu’yu dolaşan meşhur seyyah İbn Batuda ise Osman Gazi’yi, Osmancık olarak zikreder.

Sorularla Osmanlı İmparatorluğu


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz