Osmanlı’da ilk kardeş katlini hangi padişah yapmıştır?

0
3777
Paylaş

Loading

Osmanlı’da ilk kardeş katlini, 1. Murad’ın şehit edildiği Kosova savaşı’nda hatta savaş  meydanında görüyoruz. Biliyorsunuz, bir Haçlı seferi organize ediliyor. 1. Murad da  bu sefere karşı Kosova’da konuşlanıyor ve Kosova Savaşı kazanılıyor ama savaşın kazanılması sonrası savaş meydanında gezerken 1. Murad orada bir Sırp askeri tarafından öldürülüyor. Hemen ölmüyor aslında, onun çok güzel bir görseli var. Ağacın altına 1 Murad’ı yatırmışlar ve herkes başında bekliyor. Hemen ölmüyor 1. Murad, bir süre sonra ölüyor. Tabi 1.Murad öldüğü anda; biliyorsunuz her an fitne çıkabilir, bunu önlemek  için  o boşluğun derhal doldurulması lazım. Yani biri acilen biri padişah olarak ilan edilmeli ve herkes de yeni sultana biat etmeli .

Murad’ın halihazırda iki oğlu var ikisi de Kosova’da ,savaşta birlikteler. Yıldırım Bayezid ve Yakup Çelebi. Yakup Çelebi o sırada kendi birlikleriyle düşmanı kovalamaya gitmiş, Yıldırım da orada, merkezde. Baba  ölünce hemen devlet adamları toplanıyor, Şehzade Bayezid ‘i aniden padişah ilan edip ona biat ediyorlar.

Yakup  Çelebi düşmanı kovalamış birlikleriyle geri dönüyor, hemen orada yakalanıyor. Yakup Çelebi oracıkta boğuluyor yay girişi ile. Saltanat ailesinin kanı kutsaldır ve akıtılamaz, dolaysıyla Yakup Çelebi bu şekilde idam ediliyor.

Neticede Osmanlı tarihine gecen ilk kardeş katli meselesi böyle cereyan ediyor.

KAYNAK:OSMANLI’NIN ŞİFRELERİ


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz