Ana Sayfa İslam tarihi Şeytan’dan korunmak için şunları yapmak gerek

Şeytan’dan korunmak için şunları yapmak gerek

0
Şeytan’dan korunmak için şunları yapmak gerek

Allah’a ibadet etmeyi bırakıp şeytana ve zürriyetine boyun eğmeyi yeğleyene yazık doğrusu! Tövbe etmez, düşünüp kendine gelmez, kurtulmak için gayret etmez; kötü arkadaşlardan, hayırsız işlerden, batıl davetçilerinden ve şeytanın ordusundan ayrılmaz. Allah’a dönüp ona bağlanmaz ve Allah’ın ”ilim sahibi, irfan ehli, bilgisinin gereğini yerine getiren, O’nun yoluna davet eden, rızasını arzulayan, lütfunu uman, öfkesinden korkan, ansızın yakalayıvermesinden endişe duyan, dünyaya değer vermeyen, ahirete yönelen, gecelerini ibadet ederek, gündüzlerini oruç tutarak geçiren, boşa geçirdiği günler için hayıflanan, ileride çokça iyilik yapmaya kararlı olan, bütün günah ve hatalarından tövbe eden, göklerin yerin Yaratıcısına güven duyan, her anında bütün varlıkların Rabbine bel bağlayan, geceleyin ve sabah ve akşam vakitlerinde ibadet eden” kullarının sohbetinde bulunmazsa şeytanlarla birlikte sonsuza dek kalmak üzere cehennemi boylar.

Vasıflarını sıraladığımız bu kullar, her türlü bağdan, dünyanın sıkıntısından ve cehennemin korkusundan güvendedirler; çünkü onlar, şeytana boyun eğmemiş, yanlızken ve halk içindeyken Rahman’a itaat etmişlerdir. Deyyan [bütün amellerin karşılığını eksiksiz veren] ve Mennan [yani sonsuz ihsan sahibi] olan Allah’ın onlara vereceği mükafat ayetlerde ifadesini şöyle bulmuştur:

”İşte bu samimi niyetlerinden ötürü Allah da onları kıyamet gününün dehşetinden koruyacağı gibi yüzlerinde kederden iz bırakmayacak, yüreklerini de sevinç ve mutlulukla dolduracaktır. İman ve itaat üzere yaşamanın zorluklarına göğüs germelerine karşılık da cennette onları ipekten giysilerle ödüllendirecektir.” (İnsan 11-12)

”Allah’ın emirlerine karşı gelmekten sakınanlar, cennette kendilerini yemyeşil bahçelerde, ırmak kenarlarında bulacaklar. Üstelik mutlak kudret ve egemenlik sahibi Allah’ın nezdinde itibarlı bir konuma sahib olacaklar” (Kamer 54-55)

”Rabbinin huzurunda çetin bir hesap vermekten endişe duyan kimseleri iki cennet beklemektedir” (Rahman 46)

Abdulkadir Geylani – Kuran ve Hadislerden Öğütler – Sayfa 17-18

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x
Open