Dünyaca tanınan bir arkeolojik kalıntı olan Stonehenge, Güney İngiltere’deki rüzgarlı Salisburg düzlüklerinde yer alır. Üç metreden daha yüksek, dikine duran taşlardan oluşan ve uzaktan bakıldığında gri taşlardan yapılmış dev bir yüzüğe benzeyen Stonehenge göz alabildiğince uzanan arazideki tek kesintidir.

Bu heybetli taşlar 4000 bin yıl önce yine taştan yapılmış araçlar kullanılarak inşa edilmiş ve gelmiş oldukları madenden oldukça uzak bir mekana kurulmuşlardır.

Stonehenge, yaklaşık olarak 30 büyük taştan meydana gelir. Bu 30 taş Searsen ve lintel olarak adlandırılan 2 grup taştan oluşmaktadır. Saersen’lerin her biri 26 ton ağırlığında ve hepsi 3 metrenin üzerinde bir yüksekliğe sahiptir. Bir çember oluşturacak şekilde dizilmişlerdir. Lintel’ler ise her biri 6 ton ağırlığında ve horizontal bir şekilde Searsen’lerin üzerine yerleştirilmişler. Ayrıca benzer taşlardan oluşturulmuş olan başka bir iç çember daha vardır.

Stonehenge, Prehistorik taşlar içinde tek örnektir. Taşlar, yapay olarak şekillendirilmiş ve bir mimari plan çerçevesinde birleştirilmişlerdir. Örneğin dikine duran taşları birleştiren parçalar düz değil, her biri bir çember oluşturabilmek için belli bir eğiklikte biçimlendirilmiştir. Dikine duran taşların merkezlerinde bir perspektif etkiye imkan tanıyan şişkinlikler vardır.

Bu mühendislik harikasının mimarının Büyücü Merlin olduğuna dair birçok efsane anlatılmış tarih boyunca. Bu efsanelerin biri Briton kralı Aurelius Ambrosius’un taşları getirmek için Merlin’i kullanmış olduğu. Bir diğer efsane ise taşları Afrika’dan devlerin getirmiş olduğu yönünde. Ne var ki bugünkü arkeolojik bulgular Stonehenge’nin efsanevi Kral Arthur döneminde yapılmadığını ve Arthur ile aynı dönemde yaşadığı söylenen Büyücü Merlin’den de yaşlı olduğunu ispatlıyor.

Arkeolojik veriler anıtın yapım tarihinin milattan önce 5000 ile 3000 yılları arasında olduğunu gösteriyor. Stonehenge’nin etkileyici bir düzende dizilmiş devasa taşlardan ibaret olmanın ötesindeki gizemlerinin ortaya çıkmaya başlaması yakın zamanlara dayanıyor. Taşlar ekinokslara ve tutulmalara göre yerleştirilmiş ve ufukta yükselen güneş, taşlar arasındaki boşluklara mükemmel derecede sığıyor. Bu tabii ki bir rastlantı değil ve anıtın gizemli kökenlerine dikkat çekiyor.

Astronomi profesörü olan Gerald Hawkins Stonehenge’nin tutulmaları tahmin etmek için yapılmış astronomik bir gözlem evi olduğu düşünüyor. Eğer taşların yerleştirilme biçimi ve birbirleriyle olan ilişkisi çözülürse anıtın niçin yapıldığını anlayabileceğiz. Yazarlar ve astronomlar Stonehenge’nin şifresini çözerek 56 yıllık tutulma döngüsünü keşfettiler.

Güneşin ve ayın hareketlerinin Stonehenge’nin yapısı içine yansıtıldığını buldular. Stonehenge çevresinde bulunan taşların ya da deliklerin hepsinin döngünün içinde farklı günleri ya da yılları temsil ettiği artık biliniyor.

Stonehenge’nin bir tür ibadet merkezi olduğu fikride birçok insanın aklına geliyor. Taş çağında yaşamış insanların gizli bir yerde gizli zamanlarda buluşmak ve kendi dini inançlarını törenlerle kutlamak için Stonehenge’yi yarattıklarını düşünmek pekte yanlış olmasa gerek. 1940’lar ve 50’lerde Richard John Copland Atkinson yapının inşâsının üç aşamadan meydana geldiğini söyledi. Kendisi bunlara Stonehenge I, II, IIIa, IIIb ve IIIc isimlerini verdi

Taş çemberlerin bir gözlem evi olarak kullanımı ilk olarak Stonehenge I de olmuş ( Stonehenge I yapılış dönemleri 3 e ayrılan Stonehenge’nin birinci dönemini ifade eder. M.Ö. 2750 den sonrası…) . Yapımın daha sonraki aşamalarında astronomi biliminde ilerleme kayıt edilememiş. Stonehenge II nin yapımcıları çift halkanın girişinde dört taşla güneş ışınlarının yıllık hareketini düzenlemişlerdir.

Astronomi ile uğraşma üçüncü aşamada da devam etmiştir.Zira ana halkadaki 30 ve merkezdeki 19 tas güneş ve ay taşlarıdır.Son yapılan tapınakta güneş ışınlarının izlenmesi için yapılanlar ilk iki aşama için fazla değildir..Bu nedenle yörenin 1000 yıllık tarihinde astronomik araştırmalar hakkında bir düşme görülmektedir.Bu düşme Stonehenge I deki sistematik ve uygulamalı yerleşim tarzından Stonehenge III deki anıtsal ve sembolik mimariye değin uzanmaktadır.

Ancak bu durum son cevaba gelene değin pek çok sorunun ortaya çıkmasına engel olamamaktadır. Pek çok araştırmacı Stonehenge nin yapımcılarının beklenmeyen ölçüde yüksek bir mimari yetenek sahibi olduğunu kabul etmektedir.

Bunların bir kısmı astronom rahiplerin tapınağı kontrol ettiklerini ve böylece ayı gözlemlediklerini öne sürmektedirler. Stonehenge’nin ölçüleri üzerinde çalışan bir başka grup ise burayı yapanların standart bir ölçü birimi kullandıklarını belirtmektedirler.

Yapılan tüm açıklamalar aslında açıklanması kolay olmayan kavramları içermektedir ve anıt bin yıllardır koruduğu gizemli havayı bugünde devam ettirmektedir.

Stonehenge, bir çok yönden gizemini hala koruyor. Günümüzün arkeologları,astronomları, mühendisleri bu sır dolu anıt hakkında araştırma yapıyor, sorulara cevap arıyorlar ve hala pek çok cevapsız soru mevcut.

Belki insanlık tarihimizin sırlarını çözdüğümüzde, Stonehenge’nin gerçeklerini de öğrenebileceğiz. Belki de tam tersi olacak ve Stonehenge’nin sırrının çözülmesi, insanlık tarihinin sırlarını aydınlatacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Moğollar tarafından zehirlenerek öldürülen şehzadeler 14.yy
Ermiya peygamberin sözünü dinlemeyen İsrailoğulları'nı, Nebukadnessar nasıl katletti?
(Hadisin ravisi) dedi ki: Ermiya...
Göklerdeki Meleklerin ibadet ettikleri Kabe'nin tam üstünde olan Göklerdeki Beyt-i Ma'mur'un özellikleri - O Beyt'e, günde 70.000 melek
Göklerin yaratılış özelliğini belirtirken şöyle...
Hz Muhammed - Allah mümine niye sıkıntı verir?
Kulun günahları çoğalınca, onu örtecek...
Kuran'daki Nisa 159.ayete göre Hz İsa yeryüzüne inecek mi?
Yüce Allah bu durumu şu...
Hz Ömer, Yahudi ve Münafığın davasını nasıl çözüme kavuşturdu? Yahudilerden birisi bir münafıkla bir  iş hakkında anlaşamayıp mahkemelik olmuşlardı.
Hazret-i Ömer'e ''FARUK'' lakabının verilmesinin...
Hz Muhammed - Günahlardan ağlamak müslümanı cehennemden korur
Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu: ''Allah'ım gözyaşından...
Hz Peygamber zamanında biri öldürüldü. Bir kadın onun için ağlarken Ey şehid! diye bağırdı. Bunun üzerine Hz Peygamber şöyle dedi:
Hz Peygamber zamanında biri öldürüldü....
Timur'un hazinesi Kurtuluş Savaşında nasıl yaradı?
''Hazreti Sahibkıran'ın otuz altı yıl...
Münafıkların Yaptırdığı Mescid, Mescid-i Dırar
"(Münafıklar arasında) Bir de (mü’minlere)...
Cenab-ı Hak, Davud (a.s) a vahiy yolu ile faydalı ilmi öğren emrini verdiğinde, Hz Davud: ''Ya Rabbi! Faydalı ilim hangisidir?'' diye sordu.
Nitekim Cenab-ı Hak, Davud (a.s)...
Kuran'da 34 Şirk Çeşidi
1- Kuran ayetlerini inkar etmek Onlar,...
Cengiz Han nasıl öldü? - Rivayetlere göre bacağına saplanan
18 Ağustos 1227 tarihinde 60...
Abd Meclisinde hangi Osmanlı Padişahının portresi bulunuyor?
Abd Temsilciler Meclisi'nin salonunun duvarlarında...
Allah Teala kimi Adn cennetine sokmayacak?
Vehb bin Münebbih şöyle der: ''Allah...
Yıldırım Bayezid Timur'a gönderdiği mektupta 'kuduz köpek' dedi mi?
Timur, Ankara Savaşı öncesinde Sultan...
Masonların kökeni nereye dayanıyor?
Masonluğun köklerini, eski Yunan Mitolojisinden...
Hz Musa Allah Teala’ya: ”Ey Allah’ım, kulların arasındaki dostlarını bana göster ki onları senin için seveyim” der.
Hz Musa Allah Teala'ya: ''Ey...
Attila'nın 7 büyük gayesi şu idi:
Attila'nın büyük gayesi şu idi: 1-...
Ebu Cehil'in oğlu İkrime nasıl müslüman oldu?
Rasul-i Ekrem s.a.v.'in Mekke'yi fethettiği...
4. Mehmed'in av merakının sonu
Avcılığa çok düşkün olan 4....
Hz Davud'un oğlu Hz Süleyman bir defasında kuşlara, cinlere, insanlara ve tüm canlılara dedi ki:
Hz Davud'un oğlu Hz Süleyman...
Şah İsmail'in Anadolu'da taraftar toplamasının nedeni neydi?
Anadolu'da her zaman gayri memnun...
Timsah Gözyaşları İfadesi Nereden Gelmiştir?
Bir kişinin samimi olmadığını düşündüğümüz...
Selehaddin Eyyubi Türk müdür? - Ahmet Taşağıl
Selehaddin Eyyubi Türk müdür? Selahaddin Eyyubi'nin...
Hicretin kırkıncı yılında, Ramazan ayının on dokuzunda Hz Ali'ye suikast yapıldı, ağır yaralandı. Allah'ın Aslanı durumunun gittikçe ağırlaştığını hissediyordu. Devamlı olarak Kelime-i tevhid ile ayet-i kerimeler okuyordu. Bir ara yanına...
Hicretin kırkıncı yılında, Ramazan ayının...
Ermiya peygamberle arkadaşlık eden Zerdüşt'e, Ermiya peygamber neden beddua etti?
Mecusilik dini Beştasb zamanında ortaya...
İblis'i en çok öfkelendiren şey
Denir ki: ''İblis'i en çok...
Rivayet ederler ki Hz Yusuf satılırken Mısırlılar onu almak için yanıp tutuştular. Alıcılar arttıkça, satıcı onun ağırlığının beş katı altın istedi. O sırada gönlü kan revan içinde olan ve...
Rivayet ederler ki Hz Yusuf...
Yedi şey gelip çatmadan iyi işler yapmaya bakın - Hz Muhammed (s.a.v)
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code