Haçlı seferleri sırasında kutsal topraklara giden Haçlılar arasında, Müslümanlarla en yakın ilişkileri kuran Tapınakçılardır. Ama tarikatın var olma amaçlarına uygun olarak Müslümanlığın içindeki en gizemli gruplarla ilişki içinde olduklarını söylemeliyiz. Özellikle İsmailiyye mezhebinden türeyen Haşhaşilerle.

Alamut Kalesi, sarp kayalıkların üzerinde olduğundan zapt edilmesi güç bir kartal yuvası görünümündedir. Hasan Sabbah aslında İsmailiyye mezhebine bağlıdır ancak tarikatını kendisi şekillendirmiş, dailer, refikler ve fedailerden oluşan gizemli bir öğreti oluşturmuştur. Dailer, mezhebe kabul edecekleri adayları sorgular ve müritleri yönetirdi, mezhebe girenler refikler olarak adlandırılırdı. Fedailer ise suikast timi, katiller ordusuydu. Suikast düzenledikleri kişiler kadar, kendi yaşamlarını da gözünü kırpmadan feda eden savaşçılardı.

Tapınak Şövalyeleri aynı coğrafyada komşu oldukları İsmailiyye mezhebi ile Haşhaşilerden ezoterik bilgiler edinmiş, bu sırları kendi tarikatlarına da taşımışlardır. Örneğin, Tapınakçıların ve daha sonra masonların el sıkışırken işaret parmaklarını karşısındakinin bileğine bastırarak ”ne olduklarını” anlatan parolası Haşhaşilerden alınmıştır.

Ayasofya’nın Gizli Tarihi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code