Dtarihi Timsah Gözyaşları İfadesi Nereden Gelmiştir? - 13. yüzyılda Fransa’da yaşamış Barthelemous Anglicus adındaki bir rahibin ‘Tabiat Bilimleri Ansiklopedisi’nde bu deyimle alâkalı olarak şu bilgilere yer verilir: - Dtarihi

Timsah Gözyaşları İfadesi Nereden Gelmiştir? – 13. yüzyılda Fransa’da yaşamış Barthelemous Anglicus adındaki bir rahibin ‘Tabiat Bilimleri Ansiklopedisi’nde bu deyimle alâkalı olarak şu bilgilere yer verilir:

Paylaş

Loading

Bir kişinin samimi olmadığını düşündüğümüz gözyaşlarını ifade etmek için birçoğumuz kullanırız timsah gözyaşları deyimini. Peki neden kullanılır, nereden çıkmıştır bu ifade?

13. yüzyılda Fransa’da yaşamış Barthelemous Anglicus adındaki bir rahibin ‘Tabiat Bilimleri Ansiklopedisi’nde bu deyimle alâkalı olarak şu bilgilere yer verilir: “Bir timsah, su kenarında öldürdüğü bir adamın üzerine gözyaşını döker ve onu hemen yutar.” Bunun üzerine uzun bir süre timsahların avlarını yerken ağladığına inanır.

Fakat sonradan yapılan araştırmalar neticesinde görülmüştür ki, timsahın avını yemesi sırasında sinir ipliklerinin rejenerasyonu boşta kalır ve fasiyal paraliz  gelişir, böylece tükürük bezine giden sinirler gözyaşı bezine gider. Netice olarak timsahın gözlerinden akan salya gözyaşı gibi görülmesine neden olur.


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x