Timur neden anne tarafından Cengiz Han soyundan geldiğini iddia etmiştir?

0
2045
Paylaş

Loading

Timur, 14. asırda Türk dünyasının Timur devri diye anılmasını sağlayan kişidir. Doğduğu kabile itibariyle Şehrisebz yakınlarındaki Hoca Ilgar köyündendir. Emir Barlas Turagay’ın ve Tekine Hatun’un oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ana tarafından Cengiz Han’la akrabalık bağı olduğu iddiasını kuvvetle belirtmiştir.

Kaldı ki karısı da bir Moğol prensesidir. Genç yaşta Türk dünyasının, hatta doğu ülkelerinin büyük bölümünün hükümdarı olmak başarısını elde etmiştir.

Timur’un kabilesi Çağatay kabilelerinden biri olan Barlaslar olmasına rağmen, o bir Çağatay Hanedanı kurmaktan çok Cengiz soyuyla evlilik bağı kurmayı ve damat anlamına gelen Küregen (Gürgen) unvanını kullanmayı yeğlemiştir. Dolayısıyla hiçbir zaman Timur Han şeklinde değil, her zaman Emir Timur olarak anılmıştır ve kendisi de bu unvanı benimsemiştir.

Zaten Türk dünyasında taht için her zaman iki meşruiyyet kaynağı vardı. Bunların ilki Oğuz Han soyundan gelmek, diğeri ise Cengiz Han’ın soyundan olmaktı. Bu bakımdan Timur, hiç şüphesiz Cengiz soyunu hükümdarlığının meşruiyyet kaynağı olarak elinde tutmuştur.

Türklerin Altın Çağı – İlber Ortaylı


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz