Tuğrul Bey’in eşi Altuncan Hatun savaşarak Tuğrul Bey’i nasıl kurtardı? İbrahim Yınal’ın ikinci isyanı sırasında yaptıklarıyla Selçuklu tarihinin seyrinin değişmesini engellemiştir. Öyle ki eşi, – >
Menü Kapat

Tuğrul Bey’in eşi Altuncan Hatun savaşarak Tuğrul Bey’i nasıl kurtardı? İbrahim Yınal’ın ikinci isyanı sırasında yaptıklarıyla Selçuklu tarihinin seyrinin değişmesini engellemiştir. Öyle ki eşi,

Tuğrul Bey’in eşidir. Daha öncesinde Harizmşah ile evli olan Altuncan Hatun’un bu evlilikten Anuşirevan adlı bir oğlu olmuştur. 1041 yılında Tuğrul Bey ile evlenmiştir.

İbrahim Yınal’ın ikinci isyanı sırasında yaptıklarıyla Selçuklu tarihinin seyrinin değişmesini engellemiştir. Öyle ki eşi, asi kardeşi tarafından Hemedan’da kuşatıldığında Vezir Amidülmük el-Kündiri, Sultan’a yardım göndermek yerine Altuncan Hatun’un ilk eşinden olma Anuşirevan’ı tahta çıkarmak istemişti.

Ancak Hatun eşine sadık kalarak oğlunu hapsetmiş ve veziri kaçmak zorunda bırakmıştır.

Sonrasında Bağdat’ta emri altında bulunan Türkmenlerle birlikte Tuğrul Bey’i kurtarmak üzere bizzat harekete geçmiştir. Neticede Sultan, eşinin ve yeğenlerinin yardımıyla iktidarını korumayı başarmıştır.

Selçuklu Sultanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x