Dtarihi Yavuz Sultan Selim, Mısır seferi için yola çıkmış ve Gebze yakınlarında bağlık bahçelik bir arazide mola vermişti. Etrafta üzüm bağları ve elma bahçeleri vardı. Askerlerini kontrol etmek amacıyla Yeniçeri Ağasını yanına çağırdı: ”-Bütün askerlerin heybeleri aransın. Heybesinde... - Dtarihi

Yavuz Sultan Selim, Mısır seferi için yola çıkmış ve Gebze yakınlarında bağlık bahçelik bir arazide mola vermişti. Etrafta üzüm bağları ve elma bahçeleri vardı. Askerlerini kontrol etmek amacıyla Yeniçeri Ağasını yanına çağırdı: ”-Bütün askerlerin heybeleri aransın. Heybesinde…

Paylaş

Loading

Yavuz Sultan Selim, Mısır seferi için yola çıkmış ve Gebze yakınlarında bağlık bahçelik bir arazide mola vermişti. Etrafta üzüm bağları ve elma bahçeleri vardı.

 
 

Askerlerini kontrol etmek amacıyla Yeniçeri Ağasını yanına çağırdı:

”-Bütün askerlerin heybeleri aransın. Heybesinde çalıntı bir meyve veya başka bir şey çıkan askeri bana getirin.”

 
 

Yeniçeri Ağası, saatler boyunca askerlerin heybesini arattı. Ancak hiçbir askerin heybesinde meyveye veya çalıntı bir şeye rastlanmadı.

Durum, Yavuz’a bildirildiğinde, padişahın sevincine diyecek yoktu. Çok rahatladı, askerleriyle gurur duydu ve Allah’a şöyle şükretti:

 
 

”Allah’ım sana sonsuz şükürler olsun. Bana haram yemeyen bir ordu verdin. Eğer askerim içinde tek bir kişi dahi, sahibinden izinsiz bir meyve koparıp yeseydi ve ben bunu haber alsaydım, Mısır seferinden vazgeçerdim.”

Çünkü haram yiyen bir orduyla hiçbir yer fethedilmezdi; fethedilse bile ondan hayır gelmezdi.

 
 

Tarihimizden Altın Damlalar – Muammer Yılmaz


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x