4. Murad denince akla yasaklar da geliyor. İçki, tütün, kahvehane yasakları… Bunun yanı sıra 4. Murad da tütün kullanırdı denir. Doğru mudur?

0
803

4. Murad denince akla yasaklar da geliyor. İçki, tütün, kahvehane yasakları… Bunun yanı sıra 4. Murad da tütün kullanırdı denir. Doğru mudur?

Doğrudur. Sultan Murad’ın tütün yasağı koymasının görünürde bir sebebi var. Cibali civarında büyük bir yangın çıkıyor. Gemi kalafatlanması sırasında çıkan meşhur yangında, İstanbul’un beşte biri yanıyor. Tabii, tütünün haram olduğunu konusunda fetva verenler de Kadızade Mehmed Efendi’nin başını çektiği Kadızadeliler diye bilinen vaizler ailesi. Bunlar görünürde ve uygulamalarında Selefi diyebileceğimiz kadar katı bir zümreydi… Tütünün haram olduğunu söyledikleri gibi içenlerin katli yolunda fetva dahi verebiliyorlar. 4. Murad’ın tütün yasağı konusunda zaman zaman ifrata varmasında bu zümrenin etkisi büyük. Tütün kullananları öldürttüğü malum. Açıkçası, bu ulema ailesi, katı din yorumları nedeniyle 4. Murad’ı çok sert tedbirler almaya sevk etmiştir. Tabii kendisinin tütün kullanıp kullanmadığını tam olarak bilmiyoruz, muhtemelen tütün içmiyor ama içki konusunda kaynaklarda çok açık bilgiler var. Tütün içme mahalleri olan kahvehaneleri yıktırttığı da bilinmektedir.

Türklerin Serüveni – Metehan’dan Attila’ya Fatih’ten Atatürk’e – Cansu Canan Özgen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz