Kanuni Sultan Süleyman’ın vasiyeti – Bunun üzerine Ebussuud Efendi sandığın içindekileri görüp ona göre karar vermek istedi. Sandığı açtı ve içinde desteler halinde kendinin vermiş olduğu fetvaları gördü. Ebussuud Efendi: | Dtarihi
Osmanlı tarihiKanuni Sultan Süleyman’ın vasiyeti – Bunun üzerine Ebussuud Efendi...

Kanuni Sultan Süleyman’ın vasiyeti – Bunun üzerine Ebussuud Efendi sandığın içindekileri görüp ona göre karar vermek istedi. Sandığı açtı ve içinde desteler halinde kendinin vermiş olduğu fetvaları gördü. Ebussuud Efendi:

-

Kanuni Sultan Süleyman 1566’da Zigetvar Seferi sırasında 72 yaşında otağında vefat etti. Naaşı İstanbul’a getirildi. Cenaze namazı kendi yaptırmış olduğu Süleymaniye Camii’nde Şeyhülislam Ebussuud Efendi tarafından kıldırıldı. Namazı kıldırıldıktan sonra dualar edildi ve defin için kabre doğru hareket edildi. O sırada küçük bir sandık ile yaklaşan kişi elindekini tabutun içine sıkıştırmaya çalıştı. Durumu görenler olayı hayretle karşıladı.

Ebussuud Efendi adama müdahale ederek ne yapmak istediğini sorunca adam da bunun padişahın vasiyeti olduğunu ve bu sandığın yanına gömülmesini istediğini söyledi. Ebussuud Efendi dinen böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylese de adam, ısrarını sürdürerek vasiyeti yerine getirmeye çalıştı.

Bunun üzerine Ebussuud Efendi sandığın içindekileri görüp ona göre karar vermek istedi. Sandığı açtı ve içinde desteler halinde kendinin vermiş olduğu fetvaları gördü. Ebussuud Efendi:

”Ey Süleyman sen kendini kurtardın bakalım Ebussuud nasıl hesabını verecek?” dedi.

Şimşirgil, a.g.e, s 327

Mutlaka Okumalısınız

x