Dtarihi Sultan Beyazıd-i Veli, şehzadesi Birinci Selim'i Trabzon'dan getirttiğinde ona Çubuklu Bahçe denen yerde kızıp kızılcık çubuğu ile sekiz defa vurmuştur. Bayezid'i Veli'nin oğluna sekiz defa vurması... - Dtarihi

Sultan Beyazıd-i Veli, şehzadesi Birinci Selim’i Trabzon’dan getirttiğinde ona Çubuklu Bahçe denen yerde kızıp kızılcık çubuğu ile sekiz defa vurmuştur. Bayezid’i Veli’nin oğluna sekiz defa vurması…

Paylaş

Loading

Sultan Beyazıd-i Veli, şehzadesi Birinci Selim’i Trabzon’dan getirttiğinde ona Çubuklu Bahçe denen yerde kızıp kızılcık çubuğu ile sekiz defa vurmuştur. Bayezid’i Veli’nin oğluna sekiz defa vurması onun sekiz sene padişahlık yapacağına delalettir demişlerdir. Sonrasında padişah oğluna öğüt vermeye başlamış:

”Oğlum! Elem çekme, Hakk’ı çok zikret, sonrasında hilafet meydanı senin olacaktır. Al bu dayak yediğin çubuğu dik. Sekiz yıl meyvesini yiyesin.” demiş. Şehzade Selim ise sekiz değnek yedikten sonra çubuğu babasından alıp:

”Ya Rabbi, bu kuru ağaç meyve versin, o meyvesini bu dünyaya meşhur eyle” diyerek dikmiş ve kuru çubuk çok geçmeden yeşerip meyve vermeye başlamıştır. ”Çubuklu Bahçe” olarak anılan yerin kızılcığı ise, emsallerinden katbekat üstün olmuştur. O zamana kadar hilafet Osmanlılarda olmadığı halde, ayrıca Sultan Bayezid, hilafetin de Osmanlılara geçeceğini işaret etmiştir.

Padişah Kıssaları – Alim Baki Akkoç


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x