Hasan Sabbah’ın inanılmaz derecede gözü kara adamları ve fedaileri vardır. Zaman zaman halkın içinde…

0
1217
hasan sabbah
Paylaş

Loading

Hasan Sabbah 11. yy da Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşamış din ve terör örgütü lideridir. Örgütün çeşitli adları olsa da en çok kullanılan adı Haşhaşilerdir. Bu örgütün temel stratejisi ele geçirilmesi zor olan kalelere yerleşerek oradan çeşitli suikastler de bulunmaktır. Bu yolla da siyasi güç elde etmektir. Ana karargahları da Alamut kalesidir. Alamut kelimesi, arapça olan “kalatul mevt” in bozmasıdır. “Kalatul mevt” in Türkçe anlamı da “ölüm kalesi” dir.

Bu örgüt dönemin baş veziri (başbakan) Nizamülmülk’ü öldürecek kadar siyasi güç elde etmiştir. Devlet kurumlarına kadar sızmıştır. Hatta devlet dairelerinde memurlar, suikaste uğramamak için korkularından Hasan Sabbah ve Haşhaşiler aleyhinde söz bile söyleyemeyecek duruma gelmiştir.

Hasan Sabbah’ın inanılmaz derecede gözü kara adamları ve fedaileri vardır. Zaman zaman halkın içinde ölüm gösterileri ve intihar şovlar yapılırdı. Hasan Sabbahın bir emriyle fedailer gözünü zerre kadar kırpmadan hançerleri çekip kalplerine saplarlardı. İşte bizim de asıl anlatmak istediğimiz bu fedailerin nasıl bu kadar gözünün kara olabildiğidir.
Gözü karalığın sırrı cennet bahçelerindedir. Örgüte katılan bir adamın Hasan Sabbaha şartsız koşulsuz bağlanması için adam, Hasan Sabbahın yanına getirilir:

Hasan Sabbah: Cenneti görmek ister misin?
Adam: Evet
Hasan Sabbah: Ben istediğim kişiyi, istediğim zamanda cennete gönderirim.
Adam: Beni de gönderir misin?
Hasan Sabbah: Tabi ki gönderirim.

Bu konuşmadan sonra adama yemek ikram edilir ve yemeğin içine de haşhaş konur. Tabi haşhaşı yiyen adam hiç farkına bile varmadan bayılır. Adam bayılmış haldeyken “cennet bahçelerine” götürülür. Adam güzünü açtığında ırmaklar, yeşillikler, kuzu çevirmeler, her türlü meyve ve yiyecekler, güzel güzel kızlar vs. ile karşılaşır. Gözlerine inanamayan adamın yanına Huri gibi güzel bir kız gelir ve bizden ne dilerseniz dileyin Hasan Sabbah hazretlerinin emridir yerine getirilecek der. Adam orada kaldığı süre içerisinde istediğini yer, istediğini içer, istediği kadınla yatar, muhteşem şekilde ağırlanır.

Adam memnun edildikten sonra, gitme zamanı gelince son yemeğine yine haşhaş konulur. Adam bayılır ve baygın halde tekrar Hasan Sabbah’ın yanına gönderilir. Adam uyanınca karşısında Hasan Sabbah’ı görür ve aralarında şöyle bir diyalog geçer:

Hasan Sabbah: Cennete gidip geldin mi?
Adam: Evet gidip geldim.
Hasan Sabbah: Beğendin mi cenneti?
Adam: Çok beğendim, harikaydı.
Hasan Sabbah: Sende gözünle gördün ki cennet benim elimdedir, istediğimi oraya gönderirim. Sende bana itaat et ki öldüğün zaman cennete gidebilesin.

Bunu duyan adam Hasan Sabbah için bir an önce ölüp cennete gitme aşkıyla yanar kavrulur. Bu nedenle de ölüm gösterileri ve intihar şovlarda bu adam ve bunun gibi adamlar gözünü kırpmadan kendini öldürebilmektedir. Hasan Sabbah’ın adamlarının cesaretinin sebebi budur.

Bu tarihi bir olaydır. Olayın tarihi yönünü anlatması bize, bu günkü Hasan Sabbah’ları bulmak size düşüyor.


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz