Dtarihi Turgut Reis nasıl öldürüldü? - Dtarihi

Turgut Reis nasıl öldürüldü?

Paylaş

Loading

Osmanlı donanması, 29 Mart 1565’te 300’e yakın irili ufaklı gemi ve 40-50 bin kişiden oluşan bir orduyla Malta’ya hareket etti. 19 Mayıs’ta adaya varılarak karaya asker çıkartıldı. Kanuni’nin emir ve tavsiyelerine rağmen çok tecrübeli bir denizci olan Turgut Reis gelmeden kuşatmaya başlanarak yanlış mevkilere hücuma geçilmişti.

Bununla beraber Turgut Reis’in aldığı önlemlerle bu hatalar düzeltildi. Ancak Turgut Reis, hücum yapıldığı sırada (18 Haziran) Saint Elmo burçları önünde atılan bir top güllesinin çarptığı kayadan fırlayan bir taşın başına isabet etmesiyle yaralandı. Dört gün komada kalan Turgut Reis, burçların fethedildiği beşinci gün vefat etti. Cesedi beş parça kadırgasıyla Trablus’a gönderilip, orada yaptırdığı cami ve medresenin yanındaki türbesine defnedildi.

Saint Helen kalesi on yedi günde alınarak asıl maksat Malta Kalesi kuşatılmıştı. Bundan sonra şiddetlenen çarpışmalar, Osmanlı ordusunda büyük zayiata yol açtı. Sicilya genel valisinin İspanya, Fransa ve Papa’nın desteğiyle 72 kadırga ve on bin askerle yardıma gelmesi ve deniz mevsiminin geçmekte olduğunun görülmesi üzerine kalenin alınamayacağı anlaşılarak kuşatmaya son verilmişti. Serdar Mustafa Paşa, Turgut Reis gibi büyük bir denizciyle takriben 20.000 askerin ölümüne mal olan bu kuşatmayı kaldırarak, 11 Eylül’de asker ve malzemeyi gemilere yükleyerek denize açılmıştı.

Türk Savaş Tarihi


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x