Ana Sayfa İslam tarihi Ashab-ı Kehf kaç kişiydi?

Ashab-ı Kehf kaç kişiydi?

0
Ashab-ı Kehf kaç kişiydi?
PAYLAŞ:

Bundan sonra Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

”Kimileri, ”Onlar üçtür, dördüncüleri köpeklerdir” derlerken, kimileri karanlığa taş atarak, ”Onlar beştir, altıncıları köpekleridir.” dediler. Kimileri de: ”Onlar yedidir, sekizincileri köpekleridir” dediler.” (el-Kehf 22)

Yüce Allah, insanların, Ashab-ı Kehf’in sayıları hususunda çeşitli görüşler ileri sürdüklerini ifade etmektedir. Dolayısıyla bu hususta üç görüş naklediyor ki bu görüşlerin üçüncüsü, ilk ikisini zayıf kılıyor. Üçüncü de karar kılıyor. Bu da, Ashab-ı Kehf’in sayılarının yedi olduğunu, köpeklerinin de sekizinci olduğunu ispatlamaktadır. Eğer bundan başka bir görüş ileri sürülecek olsaydı, Yüce Allah onu da naklederdi. Eğer üçüncü görüş sahih olmasaydı  Yüce Allah buna işaret ederdi. Bu tür konularda çekişmek uygunsuzdur. Bundan dolayı Yüce Allah, bu konularda  edebli olmayı, Hz Peygamber’e tavsiye etmiştir.

İnsanlar bu tür durumlarda ihtilafa düştükleri zaman ”Allah daha iyi bilir” demeyi Hz Peygamber’e tavsiye etmiştir. Bu sebeple Yüce Allah, ”De ki: ”Onların sayılarını Rabbim daha iyi bilir.” (el-Kehf 22) buyurmaktadır.

”Onları bilen azdır!” Bu yüzden onlar hakkında, bu bildirilenler dışında bir tartışmaya girme…” (Kehf 22). Yani yumuşak ol. Bu tür durumlarda tartışma yollarına girişme. Ashab-ı Kehf’in durumu hakkında herhangi bir kimseye bir şey sorma. Bu sebepledir ki Yüce Allah, bu kıssanın başında Ashab-ı Kehf’in sayısını kapalı bırakmış ve: ”Gerçekten onlar Rablerine iman etmiş birkaç gençlerdi.” (Kehf 13) buyurmuştu. Eğer onların sayısını belirlemede bir fayda olsaydı, görüleni ve görülmeyeni bilen Allah elbetteki sayılarını bildirirdi…

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim ile bir papaz arasında geçen tartışma – Sohbet sırasında Yavuz Sultan Selim Han, Papaza; ‘Papaz Efendi! Cennetmekan babam zamanında mı daha rahat ve huzur içinde idiniz, yoksa bizim zamanımızda mı?”

İslam tarihi

İnsan iradesini inkar eden, kaderci adamın feci sonu – İnsan iradesini inkar eden, kendini, rüzgarın önündeki yaprak misali kaderin mahkumu görüp, işlediği suçları kadere yükleyen cebriyeci bir adam, yolda giderken güzel bir hurma bahçesine rastladı. ”Kader bu bahçeyi karşıma çıkardığına göre, ona girmemin bir sakıncası yok.” diye düşünerek bahçeye girdi. Meyveleri olgun bir ağacın tepesine çıkıp hem yiyor, hem de sorumsuzca ağacı silkeleyip meyvelerini döküyordu. Bahçe sahibi onu görüp koşarak geldi ve:

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – İntihar edeni cehennemde bekleyen azaplar

Moğol tarihi

Yediyüz sene kadar önce bir adam, yeryüzünün büyük bir bölümünü zapt etti. Dünyanın yarısına hakim oldu ve insaniyete, kendisinden sonra birçok nesiller boyunca devam eden bir korku saldı. Hayatı esnasında birçok lakap aldı, ”Büyük insan katili” dediler, ”Allah’ın belası” dediler, ”Mükemmel savaşçı” dediler, ”Taçlar ve tahtlar hakimi” dediler. Fakat biz onu

Moğol tarihi

Uygur Türkleri’nin Cengiz Han’a katılması

İslam tarihi

İbni İshak şöyle der: ”Kureyş kafirleri Ashab-ı Kiram’ın hicret edeceğini ve Peygamber Efendimiz’in taraftarlarının arttığını görünce ondan korkmaya başladılar; zira bu taraftarların bir gün onlarla savaşacaklarını biliyorlarlardı. Bunun üzerine

İslam tarihi

Lokman Hekim – Dünya ve ahiret nasıl kaybedilir?

İslam tarihi

Hz Muhammed (s.a.v) Son Sözleri

Dünya tarihi

Selahaddin Eyyubi’den 10 Liderlik Sırrı

İslam tarihi

Aziz ve Celil Allah’ın İsmi Azam Duası

Dini Hikayeler

Malının zekatını vermeyen Salebe’nin hikayesi

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim Çaldıran Zaferi’ni kazandıktan sonra ölüler arasında dolaşıyordu, ölülerin içinde düşman askerlerinden birisinin kellesinin hiç zedelenmeden kesildiğini görüp merak etti. Ve yanında bulunan vezirlerine emrederek:

İslam tarihi

Anlatıldığına göre bir gün Hz Zekeriyya’nın oğlu Hz Yahya İblis ile karşılaşır. İblis’in elindeki yularları fark eder ve ona bunların ne olduğunu sorar. İblis:

Dünya tarihi

Engizisyon İşkence Aleti – Askı

İslam tarihi

Zünnun-i Misri ve Allah’a aşkından dolayı öldüğünde Hak meclisine çıkan genç. ”Ey Zünnun, bu garip var ya, şeytan onu dünyada tırım tırım aradı, bulamadı; (cehennem bekçisi) Malik aradı, bulamadı; (cennetin bekçisi) Rıdvan aradı ama bulamadı! (Sen mi bulacaksın?! ”Dedim ki: ”Peki nereye gitti?” O gizli ses şöyle cevap verdi:

Dini Hikayeler

Azgın bir adam günahlar içinde yüzerken can verdi. Cenazesi musallaya götürülürken bir zahid böyle birinin cenaze namazının kılınmaması gerektiğini düşünerek oradan uzaklaştı. O gece rüyasında o adamı gördü. Cennetteydi ve yüzü güneş gibi ışıl ışıldı. Zahid sordu:

Dini Hikayeler

Hz İsa bir gün harabe bir şehre uğradı. (Harabe) evleri onun hoşuna gitmişti. Hz İsa: -‘Ey Rabbim! Bana cevap vermesi için şu şehre emret!’ dedi. Yüce Allah, o şehre:

İslam tarihi

Hz Ebubekir nasıl müslüman oldu? Ebu Bekir’in iman etmesinin sebebi şöyledir. Şam’da iken bir gece rüyasında gökten ay inip kucağına geldiğini ve iki eliyle ay’ı alıp sinesine bastığını gördü. Uyandığı vakit, Yemliha adında meşhur bir rahib’e gidip rüyasını tabir ettirdi. Rahip, Ebu Bekir’e:

Dünya tarihi

Dünya nüfusu’nun dinlere göre dağılımı

Timur tarihi

Timur’un mezarını açan Ruslar hangi lanetle karşılaştılar?

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x