Cengiz Han nasıl öldü? – Tangut’a savaş açmak üzere Gobi’de ilerlediği 1226-1227 kışı sırasında bir gün, Cengiz Han vahşi at avlamak için durdu. Bindiği kızılımsı gri at vahşi atların… | Dtarihi
Moğol tarihiCengiz Han nasıl öldü? - Tangut'a savaş açmak üzere...

Cengiz Han nasıl öldü? – Tangut’a savaş açmak üzere Gobi’de ilerlediği 1226-1227 kışı sırasında bir gün, Cengiz Han vahşi at avlamak için durdu. Bindiği kızılımsı gri at vahşi atların…

-

Son akınında, Moğol İmparatorluğu’nun kuruluşunu takip eden yıl olan 1207’de istila ettiği ilk yabancı düşman olan Harzem seferi için asker vermeyi reddeden Tangut hanına karşı süregelen bir kin beslemişti. Tangut kralı kendini beğenmiş bir şekilde Cengiz Han Harzemşah’ı tek başına yenemeyecekse o halde savaşa çıkmasının bir anlamı olmayacağını söylemişti.

Cengiz Han buna kızmasına rağmen dikkatini Harzem akınına yöneltti; bu işini bitirdikten sonra tekrar Tangut’a döndü. Ordusunu yeniden güneye doğru ilerletirken, büyük olasılıkla, Tangut savaşının sadece bir açılış hamlesi olacağı yeni bir büyük akın planlamıştı. Muhtemelen, Tangut Krallığı’nda bir merkezi sağlama almayı ve oradan da son hedef olan ve Harzem’i istila ettiğinde Kuzey Çin’de savaşmaları için bıraktığı ordudan yakasını kurtarmayı başaran Sung Hanedanlığı’na doğru güneye inmeyi amaçlamıştı.

Tangut’a savaş açmak üzere Gobi’de ilerlediği 1226-1227 kışı sırasında bir gün, Cengiz Han vahşi at avlamak için durdu. Bindiği kızılımsı gri at vahşi atların saldırsına uğrayınca atı ürktü ve Cengiz Han’ı yere fırlattı. İç yaralanmalara, yüksek ateşe ve karısı Yesui’nin kaygılı tavsiyelerine rağmen Cengiz Han eve dönmeyi reddetti ve Tangut akınına devam etmekte ısrar etti. Sonbahardan sonra sağlığı bir daha hiç düzelmemesine rağmen adı, kutsal bir yer olarak kabul ettiği Burhan Haldun Dağı’yla aynı olan Tangut kralına yönelik saldırısına devam etti. Bu isim Cengiz Han için o kadar kutsaldı ki, Tangut kralının idamından önce isminin değiştirilmesini emretti.

Altı ay sonra, Tangut’a karşı kazanılan son zaferden birkaç gün önce Cengiz Han öldü.

Cengiz Han

Mutlaka Okumalısınız

x